Okul öncesi dönemde uygulanan akıl ve zekâ oyunlarının çocukların duygusal zekâ ve yürütücü işlev becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of the effects of mind and intelligence games applied in the preschool period on children's emotional intelligence and executive function skills
  1. Tez No: 1012433
  2. Yazar: YELİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
İlgili çalışmada akıl ve zekâ oyunlarının okul öncesi dönemdeki 60-72 aylık çocuklarınduygusal zekâ ve yürütücü işlev becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın bu amacına göre araştırma yarı deneme modellerden biri olan eşitlenmemişkontrol gruplu modele göre tasarlanmıştır. Bu bağlamda çalışma 16 okul öncesi dönemdeki çocukla gerçekleştirilmiştir (nd=9, nk=7). Çalışma kapsamında araştırmacı tarafındansekizhafta boyunca, haftanın üç günü olmak üzere deney grubundaki çocuklara akıl vezekâoyunları uygulanmış, kontrol grubuna ise sınıf öğretmeni tarafından günlük etkinliklergerçekleştirilmiştir. Çalışmada akıl ve zekâ oyunlarının çocukların duygusal zekâları üzerindeki etkisi“Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zekâ Ölçeği”ile yürütücü işlev becerileri üzerindeki etkisi ise“Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlevler Envanteri”ile incelenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistiksel yöntemler,“Mann Whitney-U Testi”ve“Wilcoxonİşaretli Sıralar Testi”kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde, deneygrubuna uygulanan akıl ve zekâ oyunlarının çocukların duygusal zekâ becerilerindenduyguları algılama ve duyguları yönetme becerilerini desteklemediği, duyguları anlamaalt boyutunda ise anlamlı bir fark olduğu ortaya konulmuştur. Duygusal zekâ toplampuanlarınabakıldığında ise akıl ve zekâ oyunlarının deney grubundaki çocukların duygusal zekâlarını desteklediği, kontrol grubundaki çocukların duygusal zekâ öntest-sontest toplampuanları arasında anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonucagöre, akıl ve zekâ oyunlarının deney grubundaki çocukların yürütücü işlev becerilerindençalışan bellek ve ketleyici kontrol becerilerini desteklemede etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kontrol grubunda ise çalışan bellek alt boyutunda anlamlı bir fark gözlemlenmezken, ketleyici kontrol becerilerinde anlamlı fark görülmüştür. Yürütücü işlev becerileri toplampuanlarına bakıldığında da akıl ve zekâ oyunlarının deney grubundaki çocukların yürütücüişlev becerilerini desteklediği, kontrol grubundaki çocukların yürütücü işlev öntest-sontest toplam puanları arasında anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the effect of mind and intelligence games ontheemotional intelligence and executive function skills of children aged 60-72 months inthepre-school period. The study was designed according to the nonequivalent control groupmodel, one of the quasi-experimental designs. The study was conducted with 16 preschool children(ne=9, nc=7). The researcher applied mind and intelligence games with the childrenintheexperimental group three days a week for eight weeks. Meanwhile, the control groupparticipated in daily activities conducted by the class teacher. The effect of mindandintelligence games on children's emotional intelligence was examined using the“SullivanEmotional Intelligence Scale for Children”, while their effect on executive function skills wasexamined using the“Childhood Executive Functioning Inventory”. Descriptive statistical methods, the Mann-Whitney U test, and the Wilcoxon signed-rank test were usedintheanalysis of the data. It was found that the mind and intelligence games appliedtotheexperimental group did not support the children's emotional intelligence skills of perceivingand managing emotions, but there was a significant difference in the sub-dimensionofunderstanding emotions. When examining the total emotional intelligence scores, it wasconcluded that mind and intelligence games supported the emotional intelligence of childrenin the experimental group, while there was no significant difference between the pretest andposttest total emotional intelligence scores of children in the control group. It was observedthat mind and intelligence games were effective in supporting the working memoryandinhibitory control skills of the children in the experimental group. In the control group, nosignificant difference was observed in the working memory subscale, but a significant difference was seen in inhibitory control skills. It was concluded that mind and intelligencegames supported the executive function skills of children in the experimental group basedontheir total executive function skill scores, and that there was no significant difference betweenthe pretest and posttest total scores of children in the control group.