Mudarebe sözleşmesi
Contract of mudarabah
  1. Tez No: 1012438
  2. Yazar: SALİH EMRE BOZGEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Ticarî faaliyette bulunmak üzere taraflardan birinin sermaye, diğerinin ise emeğini ortaya koyduğu ve elde edilen kârın paylaşılmasını amaçlayan mudarebe sözleşmesi; tarihte olduğu gibi günümüzde de farklı alanlarda ve farklı görünümleriyle kullanılmaya devam etmektedir. Türkiye'de hukuk biliminin hem fıkıhtan hem de kıta Avrupası sisteminden etkilenmiş olan ikili yapısı dikkate alındığında, hukukî müesselerin derinlikli biçimde anlaşılabilmesi için her iki hukuk sahasını beraberce göz önünde bulundurmak gerektiği aşikârdır. Bu inceleme sırasında hukuk sistemlerinin birleştikleri ve ayrıştıkları noktaların ihmal edilmemesi de ayrıca önem arz etmektedir. Tezde mudarebe sözleşmesinin hukukî niteliği, benzer kurumlarla ilişkisi, mudarebeye uygulanacak hükümler, günümüz mudarebe uygulamalarına dair meseleler ve diğer hususlar Hanefî mezhebini merkeze yerleştiren ve kıta sistemi ile bağlantı noktalarını dikkate alan bir yöntemle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mudarabah contract, in which one party contributes capital and the other labour for the purpose of engaging in commercial activity, with the aim of sharing the resulting profit, continues to be used today in various fields and in different forms, just as it has been throughout legal history. Given the dual nature of legal science in Turkey, which has been influenced by both fiqh and the continental civil law, it is clear that both legal systems must be considered together in order to have a thorough understanding of legal institutions and concepts. It is also important not to overlook the points at which these legal systems converge and diverge during this examination. In this work, the legal nature of the mudarabah contract, its relationship with similar institutions, the rules applicable to mudarabah, issues concerning contemporary mudarabah practices, and other matters have been examined using an approach that centres on the Hanafi school of jurisprudence and takes into account its points of connection with the civil law system.