Türk katılım bankacılığında mudarebe sözleşmesi
Mudarabah agreement in Turkish participation banking
- Tez No: 594979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Katılım Bankacılığının son yıllarda global anlamda kabul görmesi ile katılım bankacılığı önem kazanmış ve bu anlamda hizmet veren kuruluşların sayısı artmıştır. Katılım Bankacılığının artan önemi ile katılım bankacılığı ürünleri ile hizmet veren kuruluşlar sadece bu bankalarla sınırlı kalmamış diğer bankalarda faiz hususunda hassasiyet gösteren müşterileri için bu alanda ürünler sunarak hizmet vermeye başlamıştır. Dolayısıyla katılım bankacılığı ürünlerinin önemi artmıştır. Bu nedenle katılım bankacılığı ürünlerinden biri olan mudarebe sözleşmesi, tezimizin konusu oluşturmaktadır. Tezimizde kâr ve zarara katılma esasına göre işleyen mudarebe sözleşmesine ilişkin genel esasların belirlenmesine gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With its global acceptance in the recent years, participation banking has gained importance and the number of institutions serving in this regard has increased. With its increased importance, participation-banking products are offered not only by the participation banks, but other banks have started to offer products in this area for their customers showing sensitivity in this subject. Thus, participation banking products has gained importance. For this reason, mudarebeh agreement, one of the participation banking products, constitutes the subject of our thesis. In our thesis, we tried to determine general principles related to the mudarabah agreements that operates in accordance with participation to profit and loss.