A Study of the financial statements and disdosures of Turkish special finance house with reference to accounting standards for Islamic banks and financial institutions
  1. Tez No: 74684
  2. Yazar: DİAZ HASİBUAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ıu ÖZET Faizsiz Bankalar, mevduat toplanma ve fon kullandırma işlemlerinde geleneksel bankalardan farklılık gösterirler. Mevduat toplarken“Garantili Vedia”,“Mudarebe”ve“Vekalet”sözleşmelerini kullanırlar. Fon kullandırmada ise“Mudarebe”ve“Vadeli Alışveriş”sözleşmesi kullanırlar. Bu nedenle farklı muhasebe tavrına gerek duyulur ve mali tabloların sunuluşunda farklılıklar olur. Bu çalışmanın odak noktası merkezi Bahreyn'de bulunan İslam Bankaları ve Finansal Kuruluşlar için Muhasebe ve Denetim Teşkilatı tarafından yayınlamış bulunan muhasebe standartlarım incelemek ve Türk Özel Finans Kurumları'nın mali tabloları ve açıklamalarını l.nolu“Mali Tabloların Sunumu ve Açıklamaları”standardı ile karşılaştırmaktır. Ayrıca yine karşılaştırma amaçlı olarak, ve daha derin bir görüş sağlamak amacıyla dünyadaki ulaşabildiğimiz bazı diğer faizsiz bankaların mali tabloları da incelenmiştir. Türk Özel Finans Kurumlarındaki muhasebe yöneticileri, faizsiz bankaların finansal muhasebe ve raporlama konusundaki özelliklerini anlamadaki eksiklikleri nedeniyle, yayınladıkları mali tabloların yeterli bilgi sunduğunu düşünmektedirler. Ancak yaptığımız çalışma ortaya koymuştur ki, Türk özel Finans Kurumları arasında ve bazı diğer uluslararası faizsiz bankalar arasında karşılaştırma yapıldığında mali tablolarda terim birliği, yeterli bilgi derecesi, ve sunuş açısından farklılıklar vardır. Standard açısından Türk özel Finans Kurumları'nın mali tabloları ve açıklamaları yeterli olmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Interest-free banks, unlike conventional banks, have different operations in mobilising deposits and utilising funds. In mobilising funds, these banks use guaranteed custody, profit sharing, and agency contract. In utilising funds, the banks use profit-sharing contract and deferred contract of exchange. As a result, they need different accounting treatment and thus, different presentation in the financial statements. The focus of this thesis is to study the Accounting Standards for Islamic Banks and Financial Institutions promulgated by the Accounting and Auditing Organization for Islamic Banks and Financial Institutions based in Bahrain. The thesis compares the financial statements and disclosures of Turkish Special Finance Houses by referring to the Financial Accounting Standard No.1: The General Presentation and Disclosure Standard in Financial Statements. In order to gain a better perspective, the presentation of financial statements and disclosures of interest-free banks around the world will be observed as well, for comparison. Due to the lack of understanding in peculiarities in financial accounting and reporting in interest-free banks, the accounting managers of Turkish Special Finance Houses mostly think that their financial statements have presented adequate information. Nevertheless, the study prove that differences in terminology, degree of adequacy, and presentation exist in the financial statements and disclosures among Turkish Special Finance Houses and in comparison with several overseas interest-free banks. The financial statements and disclosures of Turkish Special Finance Houses are inadequate with reference to the standard.