Kasıtlı suçlarda tipikliğin sair manevi unsuru olarak amaç veya saik
Purpose or motive as an additional subjective element in intentional offences
- Tez No: 1012439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk ceza hukukunda kasıtlı suçlarda tipiklikte kast dışında yer verilen sair manevi unsurların, amaç ve saik unsurlarının, hukuki niteliği ve suç teorisindeki konumu incelenmektedir. Ceza hukuku öğretisinde söz konusu unsurların kasttan bağımsız nitelik taşıyıp taşımadığı hususunda görüş birliği bulunmamaktadır. Sair manevi unsurlar kimi suç tiplerinde suçun kurucu unsuru mahiyetindeyken kimi suç tipleri bakımından nitelikli unsur olarak düzenlenerek kişinin cezai sorumluluğuna doğrudan etki etmektedir. Bu doğrultuda, öncelikle suç öğretilerinin tarihsel gelişimi çerçevesinde haksızlık ve kusur kavramları ele alınmakta; ardından kast ve sair manevi unsurların anlam ve kapsamı incelenmektedir. Devamında, amaç ve saik unsurları içeren suç tipleri sistematik bir tasnife tabi tutulmakta ve bu unsurların suçun yapısı içerisindeki konumu ortaya konulmaktadır. Ayrıca, sair manevi unsurların suçun özel görünüş biçimleri bakımından doğurduğu sonuçlar ele alınmaktadır. Çalışma sonucunda, amaç ve saik niteliğindeki sair manevi unsurların kasttan bağımsız bir nitelik taşıdığı ve tipikliğin manevi unsurları kapsamında değerlendirilmesi gerektiği; buna karşılık, suçun yapısında yer alan tüm manevi nitelikteki unsurların tipiklik içerisinde yer almadığı, bunların bir kısmının hukuka aykırılık dolayısıyla haksızlık veya kusurluluk kapsamında üstlendikleri işlevler esas alınarak değerlendirilebileceği tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal nature and the position within the theory of crime of other subjective elements, namely purpose and motive, which, in intentional offences in Turkish criminal law, are provided for within typicality in addition to intent. In criminal law doctrine, there is no consensus as to whether these elements possess a character independent from intent. Other subjective elements, in some types of offences, function as constitutive elements of the offence, while in other types of offences they are regulated as qualifying elements and directly affect the criminal liability of the individual. Accordingly, first, within the framework of the historical development of criminal law doctrines, the concepts of unjustness and culpability are addressed; subsequently, the meaning and scope of intent and other subjective elements are examined. Thereafter, types of offences involving purpose and motive are subjected to a systematic classification, and the position of these elements within the structure of crime is established. In addition, the consequences arising from other subjective elements in terms of the special appearance forms of crime are examined. The study concludes that“other subjective elements”possess a character independent of intent and should be assessed within the scope of the subjective elements of typicality. However, not all subjective elements within the structure of the offence fall under typicality; rather, some of them may be evaluated based on the functions they assume within unjustness by virtue of unlawfulness or within culpability.