Moleküler biyoloji ve genetik lisans öğrenci laboratuvarında iş sağlığı ve güvenliği riskleri ve risk analizi
Occupational health and safety risks and risk analysis in the molecular biology and genetics undergraduate student laboratory
  1. Tez No: 1012477
  2. Yazar: İREM GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Endüstri alanındaki gelişmeler, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün önemini giderek artırmıştır. Artan tüketim talebi ve sürekli gelişen teknolojilerle birlikte meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi için kapsamlı düzenlemelerin gerekliliği zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde bu kapsamda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili yönetmeliklerle çeşitli yasal düzenlemeler uygulanmaya başlanmıştır. Bu yasal düzenlemelerle risk analizi ve değerlendirme çalışmaları iş yerlerinde zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışmada, moleküler biyoloji ve genetik lisans öğrenci laboratuvarında iş sağlığı ve güvenliği riskleri Fine-Kinney ve Matris Risk (L-Tipi 5x5) değerlendirme yöntemleri entegre bir biçimde kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, bu yöntemlerin karşılaştırmalı analizini yaparak, benzer laboratuvarlarda en uygun risk değerlendirme metodolojisini belirlemektir. Araştırma kapsamında, seçilen 40 tehlike için her iki yönteme dayalı risk değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, risk kategorilerinde yöntemler arasında kayda değer farklılıklar olduğu saptanmıştır. Fine-Kinney yöntemi, risklerin daha hassas bir şekilde sınıflandırılmasını ve gözden kaçabilecek detayların öne çıkarılmasını sağlamasıyla dikkat çekmiştir. Bu kapsamda, çalışmanın sonuçları, ilgili sektörde etkin bir İSG yönetimi için yol gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Developments in the industrial sector have increasingly highlighted the importance of occupational health and safety (OHS) culture. With rising consumer demand and continuously advancing technologies, comprehensive regulations have become essential to prevent occupational diseases and accidents. In this context, various legal regulations have been implemented in our country through the Occupational Health and Safety Law No. 6331 and related regulations. These legal regulations have made risk analysis and assessment studies mandatory in workplaces. In this study, occupational health and safety risks in a molecular biology and genetics undergraduate student laboratory were analyzed using the Fine-Kinney and Matrix Risk (L-Type 5x5) assessment methods in an integrated manner. The main objective of the study is to determine the most appropriate risk assessment methodology for similar laboratories by conducting a comparative analysis of these methods. Within the scope of the research, risk assessments based on both methods were performed for 40 selected hazards. As a result of this assessment, significant differences were found between the methods in the risk categories. The Fine-Kinney method drew attention by enabling a more precise classification of risks and highlighting details that might otherwise be overlooked. In this context, the results of the study are instructive for effective OSH management in the relevant sector.