Savaş ortamında gebe kadınların yaşadığı zorluklar ve deneyimler: Gazze'de nitel bir çalışma
Challenges and experiences of pregnant women in a war setting: A qualitative study in Gaza
- Tez No: 1012476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma, Gazze Şeridi'nde devam eden savaş, soykırım ve zorunlu yerinden edilme koşulları altında yaşayan gebe kadınların gebelik deneyimlerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık sisteminin çökmesi, gıda güvensizliği, barınma sorunları ve yaygın psikososyal stresin hüküm sürdüğü bu ortamda gebelik, yalnızca biyolojik bir süreç olmaktan çıkmakta ve çok boyutlu bir hayatta kalma mücadelesine dönüşmektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı fenomenolojik desen doğrultusunda yürütülmüş; veri toplama sürecinde Gazze'de yaşayan 25 gebe kadın ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler tanımlayıcı fenomenolojik analiz yaklaşımıyla incelenmiş, katılımcı anlatılarından temalar ve alt temalar türetilmiştir. Bulgular: Nitel veri analizi sonucunda katılımcı anlatılarından beş ana tema ve bu ana temalara bağlı toplam 17 alt tema elde edilmiştir. Ana temalar sırasıyla: Gebeliğin öğrenilme deneyimi ve duygusal tepkiler, Günlük yaşamda yoksunluk ve temel ihtiyaçlara erişim, Sağlık hizmetlerine erişimde engeller ve deneyimler, Psikososyal deneyimler: kaygı, korkular ve sosyal bağlar ile gelecek beklentileri ve iyileştirme önerileri olarak belirlenmiştir. Sonuç: Savaş koşullarında gebe kadınların ihtiyaçlarının yalnızca tıbbi bakım ile karşılanamayacağı; güvenli barınma, gıda güvencesi, ekonomik destek ve sürdürülebilir psikososyal hizmetleri içeren bütüncül ve politika temelli müdahalelerin gerekli olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, çatışma bölgelerinde gebe kadınların sağlık hizmetlerine erişim hakkının korunmasının hayati önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introductıon And Aim: This study aims to explore in depth the pregnancy experiences of women living under ongoing war, genocide, and forced displacement in the Gaza Strip. In an environment marked by the collapse of the health system, food insecurity, shelter shortages, and widespread psychosocial stress, pregnancy ceases to be merely a biological process and transforms into a multidimensional struggle for survival. Materials And Methods: The research was conducted using a descriptive phenomenological design. Data were collected through semi-structured, in-depth interviews with 25 pregnant women living in Gaza. The data were analyzed using a descriptive phenomenological analysis approach, and themes and subthemes were derived from participants' narratives. Results: As a result of the qualitative data analysis, five main themes and a total of 17 subthemes related to these main themes were identified from the participants' narratives. The main themes were determined as follows: the experience of learning about the pregnancy and emotional responses; deprivation in daily life and access to basic needs; barriers to and experiences of accessing health services; psychosocial experiences, including anxiety, fears, and social connections; and future expectations and recommendations for improvement. Conclusion: The findings indicate that the needs of pregnant women in war conditions cannot be met solely through medical care. Holistic and policy-based interventions that include safe shelter, food security, economic support, and sustainable psychosocial services are essential. In this context, protecting pregnant women's right to access health services in conflict settings is of vital importance.