Acil serviste pulmoner emboli tanısında makro ve eser element düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of macro and trace element levels in the diagnosis of pulmonary embolism in the emergency department
  1. Tez No: 1012485
  2. Yazar: MUHAMMED ALKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Pulmoner emboli (PE), acil serviste sık karşılaşılan ve tanısal zorluklar içeren, yüksek mortaliteye sahip bir hastalıktır. Bu çalışmada, acil servise PE ön tanısıyla başvuran hastalarda makro ve eser element düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin PE tanısındaki potansiyel rolünün ortaya konulması amaçlandı. Bu prospektif, kesitsel çalışmaya 01.03.2025-01.09.2025 tarihleri arasında başvuran ve değerlendirmeleri tamamlanan toplam 168 hasta dahil edildi. Hastalar, tanı sonuçlarına göre PE var (n=87) ve PE yok (n=81) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik verileri, vital bulguları ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. PE var grubunda kalsiyum ve demir düzeyleri anlamlı olarak daha düşük saptandı (p<0,05). Bakır düzeyi PE var grubunda daha yüksek bulunurken, çinko ve magnezyum düzeyi açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi. ROC analizinde D-dimerin en yüksek tanısal performansa sahip olduğu (AUC=0,811) belirlenirken, kalsiyum ve demir için AUC değerlerinin 0,5'in altında olması, bu parametrelerin PE ile ters yönlü ilişkili olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, makro ve eser element düzeyleri PE varlığı ile ilişkili bulunmakla birlikte, bu parametrelerin tek başına tanısal belirteç olarak kullanımı sınırlıdır. Bu parametrelerin klinik değerlendirme ile birlikte kullanılması tanısal sürece katkı sağlayabilir ve bu alanda daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) is a common condition in the emergency department, associated with diagnostic challenges and high mortality. This study aimed to evaluate macro- and trace element levels in patients with suspected PE and to investigate their potential role in its diagnosis. This prospective, cross-sectional study included 168 patients who presented between March 1, 2025, and September 1, 2025. Patients were classified as PE-positive (n=87) and PE-negative (n=81) according to diagnostic outcomes. Demographic data, vital signs, and laboratory parameters were recorded. Calcium and iron levels were significantly lower in the PE-positive group (p<0.05), while copper levels were higher. No significant differences were observed in zinc and magnesium levels between groups. Receiver operating characteristic (ROC) analysis showed that D-dimer had the highest diagnostic performance (AUC=0.811), whereas AUC values below 0.5 for calcium and iron indicated an inverse relationship with PE. In conclusion, although macro- and trace element levels were associated with PE, their standalone diagnostic value is limited. These parameters may support the diagnostic process when combined with clinical assessment, and further studies with larger sample sizes are needed.