Hummers yöntemi ile üretilen grafen oksit ve indirgenmiş grafen oksitin karakterizastonu
Characterization of graphene oxide and reduced graphene oxide produced by the hummers method
  1. Tez No: 1012532
  2. Yazar: DİLAN BUZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, grafenin kimyasal eksfoliasyon temelli Hummers yöntemi kullanılarak grafitten grafen oksit (GO) ve ardından indirgenmiş grafen oksit (rGO, bu çalışmada grafen olarak adlandırılmıştır) formunda elde edilmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmada, grafen oksit sentezi Hummers yöntemiyle gerçekleştirilmiş, elde edilen grafen oksit kimyasal indirgeme yöntemi kullanılarak grafen benzeri bir yapıya dönüştürülmüştür. Sentezlenen grafit, grafen oksit ve grafen örneklerinin yapısal, kimyasal ve morfolojik özellikleri; X-ışını kırınımı (XRD), Raman spektroskopisi, Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) teknikleri ile detaylı biçimde incelenmiştir. XRD sonuçları, grafitten grafen okside geçişte tabakalar arası mesafenin önemli ölçüde arttığını, indirgeme sonrası ise bu mesafenin kısmen azalarak grafen benzeri bir yapının oluştuğunu göstermiştir. Raman analizleri, grafen oksitte oksidasyon kaynaklı kusurların varlığını, grafende ise sp² karbon ağının kısmen yeniden oluştuğunu ortaya koymuştur. FT-IR analizleri, grafen oksitte oksijenli fonksiyonel grupların varlığını doğrularken, indirgeme sonrası bu grupların büyük ölçüde uzaklaştırıldığını göstermiştir. SEM görüntüleri ise grafit, grafen oksit ve grafen örnekleri arasındaki morfolojik dönüşümü açık biçimde ortaya koymuştur. Elde edilen tüm sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, Hummers yöntemi ile grafen oksit sentezinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği ve uygulanan kimyasal indirgeme işlemi sonucunda grafen benzeri (rGO) bir yapının elde edildiği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmanın, düşük maliyetli ve uygulanabilir grafen üretim yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite its wide range of potential applications, large-scale and cost-effective production of graphene remains a major challenge. In this thesis, graphene oxide (GO) and reduced graphene oxide (rGO, referred to as graphene in this study) were synthesized from graphite using the chemical exfoliation-based Hummers method. In the experimental study, graphene oxide was synthesized via the Hummers method, and the obtained graphene oxide was subsequently converted into a graphene-like structure through chemical reduction. The structural, chemical, and morphological properties of graphite, graphene oxide, and graphene samples were systematically investigated using X-ray diffraction (XRD), Raman spectroscopy, Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), and scanning electron microscopy (SEM). XRD results revealed a significant increase in interlayer spacing during the transformation from graphite to graphene oxide, followed by a partial decrease after reduction, indicating the formation of a graphene-like structure. Raman spectroscopy confirmed the presence of oxidation-induced defects in graphene oxide and the partial restoration of the sp² carbon network after reduction. FT-IR analysis verified the presence of oxygen-containing functional groups in graphene oxide and their substantial removal following the reduction process. SEM images clearly demonstrated the morphological evolution from compact graphite layers to wrinkled graphene oxide sheets and partially restacked graphene layers. Overall, the results indicate that graphene oxide was successfully synthesized using the Hummers method and subsequently reduced to obtain a graphene-like structure. This study is expected to contribute to the development of low-cost and scalable graphene production methods.