Sol meme ışınlamalarında vmat tekniği ile tedavi planlama sistemi parametrelerinin farklı kombinasyonlarının dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of different combinations of treatment planning system parameters by vmat technique in left breast irradiation
- Tez No: 1012535
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Physics and Physics Engineering, Radiation Oncology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, radyoterapi planlamasında hem planlayıcıya bağlı değişkenliğin hem de dört fiziksel parametrenin (gantri açı adımı, grid boyutu, minimum segment boyutu ve ark geometrisi) farklı kombinasyonlarının VMAT plan kalitesine etkilerini kapsamlı biçimde değerlendirmektir. Literatürde genellikle tek bir parametre veya ikili kombinasyonların ele alındığı çalışmalar bulunurken, bu araştırma dört parametreyi sistematik biçimde varye ederek oluşturulan planların sonuçlarını bütüncül biçimde karşılaştırmaktadır. Çalışmada Rando fantom üzerinde toplam 54 VMAT planı oluşturulmuş; tüm planlarda hedef hacim kapsaması %95'in üzerinde sabit tutulmuş ve böylece planlayıcı bağımlılığı ile fiziksel parametre kombinasyonlarından kaynaklanan riskli organ doz değişimleri değerlendirilmiştir. Bulgular, hedef kapsaması aynı olmasına rağmen riskli organlarda belirgin doz-hacim farklılıkları oluştuğunu göstermiştir. Kalp V5 değerleri %2,74 – 7,25; sol akciğer V20 değerleri %9,05 – 12,49 ve sol akciğer V3 değerleri %39,25 – 79,86 aralığında geniş bir dağılım sergilemiştir. Parametrelerin tekil etkilerinden ziyade birlikte etkileşimleri değerlendirilmiş ve her OAR metriği için en iyi performans gösteren ilk beş kombinasyon belirlenmiştir. Kalpte düşük doz-hacim verileri için genellikle cVMAT + küçük grid (0,2–0,3 cm) + MSS=1–1,5 cm parametreleri ile oluşturulan planların daha iyi performans gösterdiği, sol akciğerde ise orta-yüksek doz bölgelerinde yine cVMAT içeren kombinasyonların ön plana çıktığı görülmüştür. Buna karşılık, tVMAT içeren bazı kombinasyonların özellikle karşı meme ve karşı akciğerin düşük doz hacimlerinde daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bulgular, belirli ark geometrilerinin ancak uygun grid boyutu, MSS değeri ve gantri açı adımı ile bir araya geldiğinde avantaj sağladığını ortaya koymuş ve klinik protokollerde standardizasyonun güçlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to comprehensively evaluate both the planner-dependent variability and the effects of different combinations of four physical parameters—gantry angle increment, grid size, minimum segment size, and arc geometry—on VMAT plan quality in radiotherapy. While previous studies in the literature generally examined a single parameter or dual combinations, this study systematically varied four parameters and compared the resulting plans in an integrated manner. A total of 54 VMAT plans were created using the Rando phantom. In all plans, target volume coverage was maintained above 95%, enabling the assessment of organ-at-risk(OAR) dose variations arising from planner dependency and parameter combinations.The results showed that, despite identical target coverage, notable dose–volume variations occurred in OARs. Heart V5 values ranged from 2.74% to 7.25%, left-lung V20 from 9.05% to 12.49%, and left-lung V3 from 39.25% to 79.86%. Instead of assessing individual parameters, their interactions were analyzed, and the five best-performing combinations were identified for each OAR metric. In low-dose regions of the heart, plans generated with cVMAT, a small grid (0.2 – 0.3 cm), and MSS of 1 – 1.5 cm achieved superior results, while cVMAT-based combinations were favorable in medium-to-high dose regions of the left lung. Conversely, some tVMAT-based combinations were more advantageous in low-dose regions of the contralateral breast and lung. Overall, the findings indicate that VMAT plan quality depends not on a single parameter but on the balanced combination of four parameters, emphasizing the need to strengthen standardization within clinical protocols.