Halcyon linak ve düzleştirici filtresiz geleneksel c kollu linak cihazlarının meme radyoterapisi planlarının karşılaştırılması
Comparison of breast radiotherapy plans with halcyon linac and traditional c-arm linac devices using flattening filter free beams
- Tez No: 822491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada konvansiyonel linak sistemleri ile yeni bir tasarıma sahip Halcyon linak sisteminin meme radyoterapisi uygulamalarındaki çeşitli teknik ve dozimetrik performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya birbirleriyle uyumlu, DIBH tekniğiyle tomografisi çekilmiş retrospektif olarak seçilen beş sol meme radyoterapisi alan hasta dahil edilmiştir. Ayrıca insan benzeri antropomorfik fantom ile meme radyoterapisi simülasyonu yapılarak seçilen hastalara benzer planlama çalışmaları yapılmıştır. Her bir hasta için TrueBeam (TB) ve Halcyon (HC) cihazlarında 3BKRT (3 Boyutlu Konformal Radyoterapi) ve VMAT (hacimsel ayarlı ark tedavisi) tekniği kullanılarak toplam 20 tedavi planlanması yapılmıştır. Akabinde insan görünümlü antropomorfik fantom kullanılarak her iki cihazda her iki teknik kullanılarak tedavi planı yapılmıştır. TB planları için 6 MV düzleştirici filtreli ve HC için ise 6 MV düzleştirici filresiz foton enerjileri kullanılmıştır. Hasta planları kullanılarak TPS üzerinden çeşitli cihaz parametreleri (MU, BeamOn Time gibi) ve dozimetrik parametreler (CI, HI, PTV ve OAR'ların) cihaz ve tekniklere göre karşılaştırılmıştır. Atropomorfik fantom kullanılarak ise OSL dozimetri yöntemi kullanılarak tedavi esnasındaki yüzey dozları her iki cihaz ve her iki teknik için ayrı ayrı ışınlanarak ölçülmüştür. Hastalar için yapılan planlarda TB ve HC cihazının dozimetrik olarak karşılaştırılmasında benzer sonuçlar elde edilmiştir. HC cihazında yapılan planlarda ortalama kritik dozlarda daha etkili olduğu görülmüştür. Fantom OSL ışınlamalarında ise OSL'de okunan değerlerle planlar arasında cilt dozunda ve lenslerde farklılık görülmüş.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the various technical and dosimetric performances of the conventional linac systems and the newly designed Halcyon linac system in breast radiotherapy applications. Five retrospectively selected left breast radiotherapy patients who were compatible with each other and whose tomography was performed using the DIBH technique were included in this study. In addition, similar radiotherapy plans with selected patients were simulated on a human-like anthropomorphic phantom. A treatment plan was made for each patient using the 3DCRT (Three-Dimensional Conformal Radiation Therapy) and VMAT (Volumetric modulated arc therapy) technique on the TrueBeam (TB) and Halcyon (HC) device, and a total of 20 treatment plans were created. Subsequently, treatment plans were made using both techniques on both devices on human-looking anthropomorphic phantom. 6 MV flattening photon beams for TB and 6 MV flattening filter free photon beams for HC were used. Using patient plans, various device parameters (such as MU, BeamOn Time) and dosimetric parameters (CI, HI, PTV and OARs) were compared according to devices and techniques over TPS. Surface doses were measured during treatment for each device and technique using the OSL dosimetry method on the atropomorphic phantom. Similar results were obtained in the dosimetric comparison of the TB and HC device in patient plans. It has been observed that the plans made on the HC device are more effective at average critical doses. In phantom OSL irradiations, differences in skin and lens doses were observed between planned and administered doses.