Ankara'da yaşayan yabancıların mobilya tercihi
Furniture preferences of foreigners living in Ankara
- Tez No: 1012542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN DORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mobilya, eski çağlardan beri insan yaşamında önemli bir unsur olarak sayılır kabul edilmektedir. Türkiye yurt dışındaki kişilerin mobilya tercihi faktörlerini göz önüne alarak ihracatı yapan ülkelerden biri olduğu gibi, yurt içinde yaşayan yabancılarında mobilya tercihini etkileyen faktörlerini de göz önünde bulundurması ve buna göre stratejiler oluşturması önem arz etmektedir. Çok fazla yabancı uyruklunun yaşadığı ülkemizde en fazla yabancı popülasyonu Ankara ilimizdedir. Bu durum ülkemizin ticari ve ekonomik hayatına da etki etmekte ve farklı alanlarda ekonomik gelişim ve değişim üzerinde yabancı uyruklu kişilerin tercihleri de önemli bir unsur haline gelmektedir. Bu tez kapsamında, ülkemize önemli bir ekonomik katkı sağlayan Mobilya Endüstrisindeki konut mobilyaları üzerinde yabancı uyruklu bireylerin tercihleri ile bu tercihlere yönelik tutumları incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, bazı tercihlerin bireylerin demografik özellikleriyle olan bağlantıları da araştırılmıştır. Mobilya sektörüne katkı sunmayı ve alana dair veri temelli bilgiler sağlamayı amaçlayan bu çalışma, üretici, satıcı ve tüketici tarafları açısından yol gösterici nitelikte hazırlanmıştır Tüketicilerin demografik özellikleri, mobilya seçiminde, tercihlerini, yenileme veya satın alma nedenlerini, mobilya satın almadan önce nasıl araştırdıklarını, mobilya alırken marka ve kaliteyi nasıl değerlendirdiklerini, mobilyanın rengi, stili ve hangi çeşit malzemeden yapılmış mobilyaları tercih ettikleri çalışma kapsamında incelenen konulardır Ankara'da yaşayan ve çeşitli sosyo-demografik özelliklere sahip bireylerden tesadüfi olarak seçilen 182 kişiyle online anket gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların konut mobilyası tercihleriyle ilgili veriler toplanmış Google Drive üzerinden Online olarak cevaplanmış veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilerek incelenmiştir. Materyal ve yöntem kısmında sunulan bilgiler, bulgular ve yorumlar bölümünde detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Mobilyaya ilişkin tercihlerinin ölçeğini güvenirlik analizleri Cronbach's Alpha ile değerlendirilmiştir ve sonra (tüketicilerin mobilyaya ilişkin tercihleri, tüketicilerin mobilya satın alma ve kullanım davranışları, tüketicilerin mobilya malzemesine ilişkin seçimleri) bölümüne cinsiyet, çalışma durumu, medeni durumu ve mülkiyet durmu değişkenine göre farklılaşması Kruskal Wallis H-Testi ile Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Tüketicilerin mobilyaya ilişkin tercihlerinin ve satın alma davranışlarının ve mobilya malzemesine ilişkin seçimlerinin aralarındaki ilişkinin korelasyon analizi ile incelenmiştir daha sonra tüketicilerin Mobilyaya satın alma davranışlarının ve mobilya malzemesine ilişkin seçimlerinin mobilyaya ilişkin tercihlerinden etkilenme durumunu test etmek için Regresyon Modeli uygulanmıştır. Elde edilen bulgular % 95 güven aralığında % 5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, tüketicilerin yeni mobilya satın almaya yönelmelerinde en etkili nedenin mevcut mobilyaların eskimesi (%40) kaynaklı olduğu saptanmıştır. Ayrıca bireylerin daha önceki deneyim ve bilgileri doğrultusunda satın alma kararlarını şekillendirdikleri (%24) de yapılan anket sonuçlarına göre saptanmıştır. Mobilya seçiminde kalite faktörü ön plana çıkmakta olup, katılımcıların %71'i kaliteyi öncelikli unsur olarak değerlendirmiştir. Mobilya alışverişi öncesinde marka ve kalite ilişkisini dikkate alarak piyasa araştırması yapanların oranı ise %85 gibi yüksek bir düzeyde olduğu belirlenmiştir. Stil ve malzeme tercihlerinde tüketiciler modern tasarımları tercih ettiği; bu tercihler renk ve malzeme seçimlerine de yansıdığı belirlenmiştir. Mobilyalarda karşılaşılan başlıca sorunlar arasında kumaş renginin solması ve kumaşın yırtılması yer almakta, genel memnuniyetsizlik oranı yaklaşık %45 civarında olduğu görülmüştür. Test etmek için yapılan regresyon modeli sonucu tüketicilerin davranışları, mobilyaya ilişkin tercihlerinden bağımsız olarak şekillenmekte ve bu davranışlar üzerinde tek başına tercihlerin belirleyici bir rol oynamadığı söylenebilir. Katılımcıların mobilya seçiminde kaliteyi öncelikli kriter olarak değerlendirmesi, firmaların ürün geliştirme sürecinde dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü temel kriter olarak ele alması gerektiğini göstermektedir. Katılımcılar kaliteyi öncelikli kriter olarak belirtse de uygun fiyat ve ergonomi de satın alma kararlarında belirleyici rol oynamaktadır. Firmalar, yüksek kaliteli ve estetik açıdan tatmin edici ürünleri rekabetçi fiyatlarla sunarken, kullanım kolaylığı ve konfor unsurlarını da göz ardı etmemelidir. Bu yaklaşım, hem uzun vadeli müşteri bağlılığını artıracak hem de fiyat duyarlı tüketici segmentine hitap edecektir.
Özet (Çeviri)
Furniture has been regarded as an essential element of human life since ancient times. Türkiye is one of the countries that exports furniture by taking into consideration the preference factors of consumers living abroad; likewise, it is of great importance that the country also considers the factors affecting the furniture preferences of foreigners residing within its borders and develops strategies accordingly. Among the provinces hosting a large number of foreign nationals, Ankara has the highest foreign population in Türkiye. This situation has a significant impact on the commercial and economic life of the country, and the preferences of foreign residents have become an influential factor in economic development and transformation in various sectors. Within the scope of this thesis, the preferences of foreign nationals regarding residential furniture in the Turkish furniture industry—an industry that makes a substantial contribution to the national economy—were examined together with their attitudes toward these preferences. In addition, the relationships between certain preferences and the demographic characteristics of individuals were also investigated. The study aims to contribute to the furniture sector and to provide data-based information for the field; it has been prepared as a guiding resource for manufacturers, sellers, and consumers. The demographic characteristics of consumers, their preferences in furniture selection, reasons for renewal or purchase, pre-purchase research behaviors, evaluations of brand and quality, as well as preferences regarding color, style, and material types were examined within the scope of the study. An online survey was conducted with 182 individuals living in Ankara with diverse socio-demographic characteristics, selected randomly. Data regarding participants' residential furniture preferences were collected through Google Drive and analyzed using the SPSS statistical software. The information presented in the materials and methods section was evaluated in detail in the findings and discussion section. The reliability of the scale measuring furniture-related preferences was tested using Cronbach's Alpha. Subsequently, the differentiation of (consumers' furniture preferences, purchasing and usage behaviors, and material choices) according to gender, employment status, marital status, and ownership status was analyzed using the Kruskal Wallis H-Test and Mann–Whitney U test. The relationships among furniture preferences, purchasing behaviors, and material choices were examined through correlation analysis, and a regression model was applied to test the extent to which purchasing behaviors and material choices were influenced by furniture preferences. The findings were evaluated at a 95% confidence interval and a 5% significance level. According to the research findings, the most influential reason leading consumers to purchase new furniture was the aging of existing furniture (40%). It was also determined that individuals shape their purchasing decisions based on their previous experiences and knowledge (24%). Quality emerged as the most prominent factor in furniture selection, with 71% of participants identifying it as the primary criterion. The proportion of consumers conducting market research by considering the relationship between brand and quality before purchasing furniture was found to be considerably high (85%). In terms of style and material preferences, consumers tended to prefer modern designs, and this tendency was also reflected in their color and material choices. The most common problems encountered with furniture were fading and tearing of upholstery fabrics, and the overall dissatisfaction rate was approximately 45%. The results of the regression model indicated that consumers' purchasing behaviors develop independently of their furniture preferences, and that preferences alone do not play a decisive role in shaping these behaviors. The fact that participants considered quality as the primary criterion in furniture selection demonstrates that companies should prioritize durability and longevity in their product development processes. Although quality was emphasized as the foremost factor, affordable pricing and ergonomics were also found to play a decisive role in purchasing decisions. Companies should therefore offer high-quality and aesthetically satisfying products at competitive prices while also paying attention to ease of use and comfort. Such an approach will not only enhance long-term customer loyalty but will also appeal to price-sensitive consumer segments.