Türkiye'de yaşayan yabancıların yiyecek talepleri ve tercihleri
Food demands and preferences of foreigners living in Turkey
  1. Tez No: 73784
  2. Yazar: HATİCE AĞCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİYE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
116 ÖZET Bu araştırma, Geleneksel Türk Mutfağı ürünlerinin Türkiye'de yaşayan yabancılar tarafından ne derece tanındığını ortaya çıkarmak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu, Ankara'da yaşayan yabancılar içerisindeki 13 ayrı milletten toplam 351 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere dört dilde hazırlanmış olan anket formu yardımıyla toplanmıştır. Anket formu; örneklem grubunun genel profilini, Geleneksel Türk Mutfağı ürünlerini tanıma durumlarını, yiyecek taleplerinde ve tercihlerinde Geleneksel Türk Mutfağı ürünlerine yer verme durumlarını ve bunları etkileyen etmenler ile Geleneksel Türk Mutfağı ürünleri hakkındaki düşüncelerini belirleyecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırma kapsamında yer alan bireylerin, Geleneksel Türk Mutfağı ürünlerini tanıma oranlarının milliyetlerine göre farklılık gösterdiği ve daha çok yaygın olarak üretilen Geleneksel Türk Yemekleri'ni tanıdıkları; yiyecek taleplerinde ve tercihlerinde Geleneksel Türk Mutfağı ürünlerine yer verme oranlarının yüksek olduğu; Geleneksel Türk Mutfağı ürünlerini yağlı, salçalı ve tuzlu bulmakla birlikte damak tadlarına uygun olduğu düşüncesini taşıdıkları belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Mutfak Kültürü, Geleneksel Türk Mutfağı, Yabancıların Yiyecek Talebi ve Tercihi
Özet (Çeviri)
117 ABSTRACT This research was planned and performed in order to determine how much the foreigners living in Turkey know about the Traditional Turkish Foods. The sample group in this research was composed of 351 individuals from 13 different nationality, living in Ankara. The results of the research were obtained by taking a poll (questionnaire) prepared in four languages, which were Turkish, English, German and French. The poll (questionnaire) was arranged so that it included; general profile of the sample group, recognition status of the Traditional Turkish Foods, their consideration on food demands and preferences in the Traditional Turkish Foods and the factors influencing, and their opinions about the Traditional Turkish Foods. As a result, individuals had different recognition ratio about the Traditional Turkish Foods in respect to their nationality; the Traditional Turkish Foods were in a preferred situation in their food demands and preferences, considering the Traditional Turkish Foods fatty, with sauce and salty, it was determined that the Traditional Turkish Foods were appropriate for their appetite. Key Words : Culinary Culture, Traditional Turkish Foods, Food Demands and Preferences of the Foreigners.