Dokuma tekstil yüzeylerinde metal nanoparçacık katkılanmış ald ince filmlerin fotokatalitik etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of photocatalytic activity of metal nanoparticle doped ald thin films on woven textile surfaces
- Tez No: 1012564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, cam kumaşlarda fotokatalitik etkinliği artırmak için yenilikçi bir yaklaşım geliştirilmiştir. Cam kumaşlara fotokatalitik etkinlik kazandırmak için atomik katman biriktirme (ALD) ve fotodepozisyon işlemleri birlikte kullanılmıştır. İlk adımda, düz dokunmuş cam kumaşlar ALD yöntemi ile istenilen kalınlıkta ZnO ile konformal olarak kaplanmıştır. Daha sonra, Ag nanopartiküller UV ışığı altında fotodepozisyon yöntemi kullanılarak ZnO kaplı kumaşlar üzerine biriktirilmiştir. Numunelerin fotokatalitik aktiviteleri kullanılan farklı Ag tuzu türleri, Ag tuz çözeltisi konsantrasyonları ve fotodepozisyon süreleri açısından karşılaştırılmıştır. Fotodepozisyon, AgNO₃ ve AgC₂H₃O₂ tuzları kullanılarak 0,01 M ve 0,05 M konsantrasyonlarında gerçekleştirilmiştir. 1, 2 ve 5 dakika olmak üzere üç farklı fotodepozisyon süresi belirlenmiştir. Elde edilen örneklerin fotokatalitik aktivitesi metilen mavisi (MB) çözeltisindeki bozunma hızı ile değerlendirilmiştir. Örneklerin yapısal ve kimyasal özellikleri SEM, XPS ve PL karakterizasyon yöntemleri ile araştırılmıştır. Bu çalışma, tekstil yüzeyinde fotobiriktirme yönteminde kullanılan Ag tuzunun, konsantrasyonunun ve fotobiriktirme süresinin fotokatalitik aktivite üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, tekstil yüzeylerinde fotokatalitik süreçlerin uygulama potansiyelini artırmak için farklı parametreleri optimize etmenin önemli olduğunu göstermektedir. Karşılaştırılan tüm numuneler arasında en yüksek fotokatalitik etkinlik 0,05 M konsantrasyon ve 5 dk fotodepozisyon süresinde AgC₂H₃O₂ tuzu ile çalışan numunede gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an innovative approach has been developed to enhance the photocatalytic activity of glass fabrics. Atomic layer deposition (ALD) and photodeposition processes were used together to impart photocatalytic activity to glass fabrics. In the first step, flat woven glass fabrics were conformally coated with ZnO at the desired thickness using the ALD method. Subsequently, Ag nanoparticles were deposited onto the ZnO-coated fabrics using the photodeposition method under UV light. The photocatalytic activities of the samples were compared in terms of the different Ag salt types used, Ag salt solution concentrations, and photodeposition times. Photodeposition was performed using AgNO₃ and AgC₂H₃O₂ salts at concentrations of 0,01 M and 0,05 M. Three different photodeposition times were determined: 1, 2, and 5 minutes. The photocatalytic activity of the obtained samples was evaluated by the degradation rate in the methylene blue (MB) solution. The structural and chemical properties of the samples were investigated using SEM, XPS, and PL characterization methods. This study demonstrates that the Ag salt used in the photodeposition method on textile surfaces, its concentration, and the photodeposition time have significant effects on photocatalytic activity. These findings indicate that optimizing different parameters is important for increasing the application potential of photocatalytic processes on textile surfaces. Among all compared samples, the highest photocatalytic activity was observed in the sample treated with AgC₂H₃O₂ salt at a concentration of 0.05 M and a photodeposition time of 5 min.