2023 Şubat ardışık depremlerinde Malatya'da kısmen göçen binanın göçme biçiminin irdelenmesi
Analysis of the collapse pattern of a partially collapsed building in Malatya during the February 2023 consecutive earthquakes
- Tez No: 1012565
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DOĞANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023'te Türkiye'nin güneyinde, yaklaşık dokuz saat arayla meydana gelen Mw 7.7 ve Mw 7.6 büyüklüğündeki iki ana depremde, ikinci deprem Malatya'da daha fazla yıkıma yol açmıştır. İkinci depremin daha ağır yapısal hasarlara yol açması, ardışık deprem etkilerinin yapı davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesini dolaylı olarak gerekli kılmıştır. 6 Şubat depremlerinde meydana gelen hasarların çoğu deprem yönetmeliklerinde tanımlanan yapısal düzensizliklerden kaynaklanmaktadır. Sınırlı sayıda binada meydana gelen kısmi göçmede, ilerlemeli göçme davranışı ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, Malatya'da bulunan sekiz katlı betonarme bir işyeri ve konut binasının ardışık depremler altındaki sismik davranışı incelenmiştir. Analizlerde, yapıya en yakın 4406 numaralı istasyonda kaydedilen ardışık iki deprem (0.4g ve 0.2g) yer hareketi kullanılmış ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri ELS (Extreme Loading for Structures) yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. İncelemelerde, depremlerin yapıya bağımsız olarak uygulanması ve ana şoktan kaynaklanan hasar durumu korunarak artçı depremin yapıya uygulanması olmak üzere iki farklı analiz senaryosu ele alınmıştır. Beton ve donatı dayanımının etkisini değerlendirmek amacıyla C30–S420, C30–S220 ve C12–S220 olmak üzere üç farklı malzeme modeli oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, ilk deprem sırasında oluşan kümülatif hasarın, daha düşük büyüklükteki ikinci deprem sırasında göçmeye neden olabileceğini göstermektedir. Beton ve donatı dayanımındaki azalma, göçmenin daha erken gerçekleşmesine ve hasarın daha şiddetli biçimde gelişmesine neden olmuştur. Özellikle zemin kat köşe kolonları ve rijitlik düzensizlikleri, ardışık deprem etkileri altında göçme riskini belirleyen kritik unsurlar olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
On 6 February 2023, two major earthquakes with magnitudes of Mw 7.8 and Mw 7.6 occurred approximately nine hours apart in southern Türkiye, causing widespread and severe structural damage in the city of Malatya. In Malatya, the second earthquake, with a peak ground acceleration of approximately 0.2 g, resulted in more severe damage than the first earthquake, which had a peak ground acceleration of about 0.6 g. This observation clearly highlights the significant influence of successive earthquake effects on structural behavior. Widespread damage was observed particularly in buildings with structural irregularities defined in seismic codes, while progressive collapse mechanisms were identified in rare cases. In this study, the seismic behavior of an eight-story reinforced concrete residential building located in Malatya under successive earthquakes was investigated. The analyses were performed using nonlinear time-history analysis with the Extreme Loading for Structures (ELS) software, based on ground motion records of the two main earthquakes obtained from the nearest seismic station (No. 4406). Two analysis scenarios were considered: (i) independent application of each earthquake to the structure and (ii) application of the aftershock while preserving the damage state caused by the main shock. To evaluate the effects of concrete and reinforcement strength, three material models were examined: C30–S420, C30–S220, and C12–S220. The results indicate that cumulative damage developed during the first earthquake can trigger collapse even under a subsequent earthquake with lower intensity. Reductions in concrete and reinforcement strength led to earlier collapse and more severe damage. In particular, ground-story corner columns and stiffness irregularities were identified as critical factors governing collapse risk under successive earthquake loading.