Mısır (Zea mays) ve ayçiçeği (Helianthus annuus) çeşitlerinde ekim öncesi tohum uygulamalarının çimlenme üzerindeki etkileri
Effects of pre-planting seed treatments on germination in corn (Zea mays) and sunflower (Helianthus annuus) varieties
  1. Tez No: 1012616
  2. Yazar: OĞUZHAN EMRE DORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL YAĞDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma mısır ve ayçiçeği çeşitlerinin 2022 ve 2023 yılı tohumlarında farklı gibberellik asit ve salisilik asit dozlarının bazı çimlenme özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada MA22-001, MA22-003, MA22-005, MA23-002, MA23-004, MA23-005, SUN22-003, SUN22-004, SUN22-005, SUN23-001, SUN23-002, SUN23-004 çeşitleri kullanılmıştır. Çeşitlere giberrallik asidin 0 (kontrol), 100 ppm, 150 ppm ve 200 ppm dozları ile salisilik asidin 0 (kontrol), 0.5 mM, 1 mM ve 1.5 mM dozları uygulanmıştır. Çalışmada çimlenme oranı, sürgün uzunluğu, kök uzunluğu ve kök yaş ağırlığı değerleri ele alınmıştır. Sonuç olarak, incelen özellikler bakımından uygulanan kimyasal ve dozların çeşitlere etkisinin farklı olduğu görülmekle birlikte mısır ve ayçiçeğinde sürgün uzunluğu üzerine giberellik asit uygulamalarının ağırlıklı olarak 200 ppm dozunda olumlu sonuçlar verdiği, salisilik asit uygulamalarında ise 1.5 mM dozunun kontrole göre daha yüksek değerlere sahip olduğu saptanmıştır. Çimlenme oranı, kök uzunluğu, kök yaş ağırlığı özelliklerinde ise giberellik asit ve salisilik asit uygulamalarının bazı çeşit ve dozlarda olumlu etkisi olmakla birlikte, bu etkinin belirgin bir yönde olmadığı ve kontrol grubuna göre genellikle daha düşük sonuçlar elde edildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different doses of gibberellic acid and salicylic acid on some germination characteristics in the seeds of Corn and Sunflower varieties in 2022 and 2023. MA22-001, MA22-003, MA22-005, MA23-002, MA23-004, MA23-005, SUN22-003, SUN22-004, SUN22-005, SUN23-001, SUN23-002, SUN23-004 were used in the study. Doses of 0 (control), 100 ppm, 150 ppm, and 200 ppm of giberrallic acid and 0 (control), 0.5 mM, 1 mM, and 1.5 mM of salicylic acid were applied to the varieties. In the study, germination rate, shoot length, root length and root wet weight values were discussed. As a result, although it was seen that the effect of the applied chemicals and doses on the varieties was different in terms of the examined characteristics, it was determined that gibberellic acid applications on shoot length in corn and sunflower gave positive results mainly at the 200 ppm dose, while the 1.5 mM dose had higher values in salicylic acid treatments than the control. It was determined that gibberellic acid and salicylic acid treatments did not have a significant effect on germination rate, root length, and root age weight characteristics and generally lower results were obtained than the control group. Although gibberellic acid and salicylic acid treatments had a positive effect on germination rate, root length, and root wet weight characteristics in some varieties and doses, it was determined that this effect was not significant and generally lower results were obtained than the control group.