Yolcu minibüsü tasarımında üç nokta bağlantılı emniyet kemerine dayanabilecek gövde yapısının geliştirilmesi
Development of a body structure capable of withstanding a three-point seatbelt in passenger minibus design
  1. Tez No: 1012619
  2. Yazar: TANER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Automotive Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada bir yolcu minibüsünde üç noktadan sabitlenen emniyet kemeri içeren farklı tiplerdeki yolcu koltuklarının belirli yüklere dayanacak şekilde araç gövdesinin geliştirme süreci incelenmişti. Projenin zaman ve maliyet açısından optimum olması için fiziksel test öncesi analizler gerçekleştirilmiş, tek seferde fiziksel test başarısı hedeflenmiştir. Kaza anındaki olası yükleri temsil eden ve regülasyon ile tariflenen kuvvetlere araç gövdesinin dayanması hedeflenmektedir. Tekli koltuk, ikili koltuk ve dörtlü koltuk için ayrı ayrı gövdelerinin ilk hali sanal ortamda gözlemlenmiş, buradaki riskleri yok edecek güçlendirmeler maliyet ve üretilebilirlik gözetilerek yapılmış ve iyileştirilmiş yapı tekrar analiz edilmiştir. Sanal analizde koltuk yapısı rijit kabul edilmiş ve gövde yapısı hasar görebilir olarak tanımlanmıştır. Testte geçme kriteri belirli bir yük altında yapıda bozulma olmaması ve koltuk tepe noktasının ilk noktasına göre tanımlı mesafeden daha fazla öteye gitmemesidir. Fiziksel testin sanal analiz ile örtüşmesini analiz etmek için de belirli bir kesit profilde üç nokta eğme testi yapışmış ve korelasyonu değerlendirilmiştir. Bu çalışmalar ışığında yapılan fiziksel test tek seferde başarıya ulaşmış ve çelik profilden üretilen gövde yapısı için potansiyel güçlendirme yöntemleri özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development process of the vehicle body for different types of passenger seats equipped with three-point seat belts and installed in a passenger minibus was investigated, with the objective of ensuring that the structure can withstand specified load conditions. In order to optimize the project in terms of time and cost, numerical analyses were conducted prior to physical testing, aiming to achieve success in the physical test on the first attempt. The vehicle body was designed to withstand forces defined by regulations and representing potential loads occurring during a crash event. The initial configurations of the body structures for single, double, and quadruple passenger seats were examined separately. Structural reinforcements were then implemented to eliminate identified risks, taking cost efficiency and manufacturability into consideration, and the improved structures were subsequently reanalyzed. In the numerical analyses, the seat structure was assumed to be rigid, while the vehicle body structure was defined as deformable. The test acceptance criteria required that no structural failure occur under the specified load and that the displacement of the seat top point not exceed a defined limit relative to its initial position. To evaluate the correlation between the numerical analyses and the physical test results, a three-point bending test was performed on a selected cross-sectional profile, and the level of agreement was assessed. Based on these studies, the physical test was successfully completed in a single attempt, and potential reinforcement methods for vehicle body structures manufactured from steel profiles were summarized.