Linagliptinin prostat kanseri hücre hattı DU145 üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of linagliptin on prostate cancer cell line DU145
- Tez No: 1012636
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Kanser çağımızda çok sık karşılaşılan bir hastalık olarak öne çıkmaktadır ve karmaşık bir süreçtir. Her sene birçok kanser vakası ortaya çıkmaktadır ve kanserden dolayı ölüm oranları da oldukça yüksektir. Çoğu gelişmiş ülkede önde gelen ölüm nedeni olmuştur. Prostat kanseri erkeklerde en çok tespit edilen ikinci kanser türüdür. Erkeklerde mortalite oranlarına katkıda bulunmaktadır. Prostat kanseri ilerleyen yaşla birlikte riski artan bir hastalıktır ve çoğunlukla 45-60 yaş arasındaki erkeklerde tespit edilmektedir. Kanserin tedavisi için ilaçlar geliştirilmeye çalışılmaktadır ancak maliyetlerinin yüksek olması kanser ilaçlarının geliştirilmesi için karşılaşılan bir zorluktur. Bu zorluklardan kaynaklı piyasada hâlihazırda bulunan ilaçların yeniden kullanımı üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Antidiyabetik ilaçlar da antikanser etkinlik için denenen bir gruptur. Linagliptin antidiyabetik ilaçlardan biridir ve antikanser etkileri araştırılmaktadır. Çeşitli kanser türlerinde etkinliği değerlendirilmiş ve kanser üzerinde etkili olabileceği bildirilmiştir. Bu tez çalışmasında DU145 prostat kanseri hücre hattı üzerinde DPP-4 inhibitörü antidiyabetik etken madde olan Linagliptinin sitotoksik ve apoptotik etkileri ve Hsp90 (ısı şoku proteini) inhibitörü olarak taşıdığı potansiyel terapötik değeri araştırılmıştır. Çalışmada hücre kültürü modeli kullanılmıştır. Prostat kanseri hücreleri uygun kültür koşullarında çoğaltılmış ve Linagliptin uygulanmıştır. Kanser hücrelerinin canlılıkları CCK-8 testi ile değerlendirilmiştir ve hücrelerin doza bağlı canlılığının azaldığı gözlemlenmiştir. Etken maddenin sitotoksik etki göstermiş olabileceği muhtemeldir. Elde edilen verilere göre uygulanan konsantrasyonlar arasından hücrelerde canlılığı yaklaşık olarak %50'ye indirmiş olan doz IC50 değeri olarak belirlenmiştir. İncelenecek olan parametrelerde etken maddenin uygulanmadığı kontrol grubu ile IC50 değerinde etken madde uygulanmış hücre grubu karşılaştırılmıştır. Kanser hücrelerinde sitokrom c, Apaf-1 (apoptozis proteaz aktivasyon faktörü-1), kaspaz-3, Hsp90, TOS (total oksidatif stres) ve T-AOC (total antioksidan kapasite) düzeyleri ELISA (enzim bağlantılı immünosorbent testi) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, Linagliptin uygulanan kanser hücrelerinde sitokrom c, Apaf-1, kaspaz-3 ve TOS seviyelerinde artış; Hsp90 ve T-AOC seviyelerinde ise azalış olduğunu göstermiştir. Gözlemlenen bu değişimlerin Linagliptinin prostat kanseri hücrelerinde intrinsik apoptotik yolağı uyarabileceği ve oksidatif stres süreçlerini etkileyebileceğini düşündürmektedir. Hsp90 seviyelerindeki azalmanın ise bu yanıtların modülasyonuna katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Yani Hsp90'ın azalması ile intrinsik apoptotik yolda oluşturduğu baskının ve hücrelerin strese karşı savunmasının azalmış olabileceği muhtemeldir. Bu sonuçlar neticesinde Linagliptin sadece antidiyabetik bir ilaç değil, aynı zamanda Hsp90 hedefli bir antikanser ilaç adayı olabilir. Ancak elde edilen değerler Elisa ölçümlerine dayanmaktadır. Gözlemlenen değişimlerin biyolojik anlamlılığın ne düzeyde olduğunu belirleyebilmek ve sonuçların altında yatan moleküler mekanizmaların aydınlatılması için ileri analizlerin yapılması gerekmektedir. İleride yapılacak olan çalışmalarda PCR gibi gen düzeyinde, Western blot gibi protein düzeyinde doğrulama yöntemleri kullanılmalıdır. Bu yöntemlerin yanı sıra deney hayvanları ile in vivo çalışmaların yapılması, Linagliptinin terapötik etkisinin daha kapsamlı bir şekilde ortaya konmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Cancer stands out as a very common disease in our time and is a complex process. Many cases of cancer are diagnosed each year, and cancer-related mortality rates are quite high. It has become the leading cause of death in most developed countries. Prostate cancer is the second most commonly diagnosed type of cancer in men. It contributes to mortality rates in men. Prostate cancer is a disease whose risk increases with advancing age and is most commonly diagnosed in men between the ages of 45 and 60. Efforts are underway to develop drugs for the treatment of cancer, but the high cost of these drugs poses a significant challenge to their development. Due to these challenges, research is being conducted on the repurposing of existing drugs currently available on the market. Antidiabetic drugs are also a group being tested for anticancer activity. Linagliptin is one such antidiabetic drug, and its anticancer effects are being investigated. Its efficacy has been evaluated in various types of cancer, and it has been reported that it may be effective against cancer. In this thesis study, the cytotoxic and apoptotic effects of Linagliptin—a DPP-4 inhibitor and antidiabetic active ingredient—on the DU145 prostate cancer cell line, as well as its potential therapeutic value as an Hsp90 (heat shock protein) inhibitor, were investigated. A cell culture model was used in the study. Prostate cancer cells were cultured under appropriate conditions and treated with Linagliptin. Cell viability was assessed using the CCK-8 assay, and a dose-dependent decrease in cell viability was observed. It is likely that the active ingredient exhibited cytotoxic effects. Based on the data obtained, the dose that reduced cell viability to approximately 50% among the applied concentrations was determined as the IC50 value. For the parameters under investigation, the group of cells treated with the active compound at the IC50 concentration was compared with the control group, which did not receive the active compound. Levels of cytochrome c, Apaf-1 (apoptosis protease activation factor-1), caspase-3, Hsp90, TOS (total oxidative stress), and T-AOC (total antioxidant capacity) in cancer cells were measured using the ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) method. The findings revealed an increase in cytochrome c, Apaf-1, caspase-3, and TOS levels, and a decrease in Hsp90 and T-AOC levels in cancer cells treated with linagliptin. These observed changes suggest that linagliptin may activate the intrinsic apoptotic pathway in prostate cancer cells and influence oxidative stress processes. It is thought that the decrease in Hsp90 levels may contribute to the modulation of these responses. In other words, it is likely that the reduction in Hsp90 leads to a decrease in the inhibitory effect it exerts on the intrinsic apoptotic pathway and a reduction in the cells' defense against stress. Based on these results, Linagliptin may not only be an antidiabetic drug but also a potential Hsp90-targeted anticancer drug candidate. Further analysis is required to determine the extent of the biological significance of the observed changes and to elucidate the molecular mechanisms underlying the results. Future studies should employ validation methods at the genetic level, such as PCR, and at the protein level, such as Western blot. In addition to these methods, conducting in vivo studies using laboratory animals could provide a more comprehensive understanding of the therapeutic effects of linagliptin.