Tekstil endüstrisinde asit boyarmaddelerden kaynaklanan rengin fenton prosesi ile giderilmesi
  1. Tez No: 101264
  2. Yazar: AYŞEN KÜLÜNK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, tekstil endüstrisinde kullanılan asit boyarmaddelerden kaynaklanan rengin gideriminde Fenton Prosesi'nin kullanılabilirliğinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda önce asit boyaların kimyasal özellikleri ve boyama prosesi hakkında bilgi verilmiş, Fenton Prosesi'nin mekanizması anlatılmış ve yapılan deneysel çalışmalarda Fenton Prosesi'nin renk ve KOÎ giderimindeki etkinliği araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda, Acid Red 337 ile hazırlanan sentetik boyarmadde ve Acid Red 151 kullanılan gerçek boyahane çıkış atıksuyu kullanılmıştır. Deneyler sırasında renk değerleri sentetik atıksuda hem konsantrasyon hem de Pt-Co birimi, gerçek atıksuda Pt-Co birimi olarak ölçülmüştür.. Euygun pH değeri her iki atıksu numunesi için de 3 olarak belirlenmiştir. En uygun pH değerinde bulunan en uygun FeS04 ve H2O2 dozları sırasıyla, sentetik numune için 250 mg/L ve 300 mg/L (FeSCVF^C^ 0.83); gerçek atıksu numunesi için 500 mg/L ve 600 mg/L olarak bulunmuştur. Bu değerlerdeki renk giderme verimi, sentetik numune için %96, gerçek atıksu için %91 olarak bulunmuştur. En uygun değer tesbitinde renk standardı 100 Pt-Co birimi olarak kabul edilmiştir. Bu değerler aşılarak yapılan deneylerde sentetik numunenin rengi 2080' den 15 birime; gerçek atıksuyun rengi 880'den 5 birime kadar düşürülmüştür. Boyahane atıksulanmn yeniden kullanılabilirliği açısından Fenton Prosesi'nin KOİ giderme verimi de araştırılmış ve 800 mg/L FeS04, 300 mg/L H2O2 kullanılması durumunda gerçek atıksuda % 73 verim elde edilmiştir. KOİ değeri 2380 mg/L'den 650 mg/L'ye inmiştir. Sentetik numunenin KOİ giderme verimi % 81 olarak belirlenmiş ve KOİ değerinin 290 mg/L'den 55 mg/L'ye kadar düşürülebildiği gözlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar, Fenton Prosesi' nin renk ve KOİ gideriminde oldukça etkili ve uygulanabilir bir yöntem olduğunu göstermiştir. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is the investigation of the usability of Fenton Processes for decolorization resulting from acid dyes used in the textile industry. Within the direction of this purpose, first information is given about the chemical properties of acid dyes and dying process, Fenton Process mechanism is described and the effiency of Fenton process in color and COD removal is examined with the experimental studies made. In the experimental studies, the synthetic wastewater prepared with Acid Red 337 wastewater of dyehouse bath prepared with Acid Red 151 are used. The color values of both wastewaters were measured as concentration snd Pt-Co color unit duruing the experiments. The suitable pH value for both wastewater sample is determined as 3. The suitable FeSQ* and H2O2 concentrations are 250 mg/L and 300 mg/L for synthetic sample (FeS04/H202= 0.83); 500 mg/L and 600 mg/L for the real wastewater sample cosecutively. The color standard in determination of suitable values is assumed as 100 Pt-Co unit. Decolorization efficiency of synthetic wastewater and real wastewater respectively 96% and 91%. In the experiments carried on by exceeding the suitable values, the color of the synthetic sample is dropped to 15 units from 2080 units, the color of the real wastewater sample is dropped to 5 units from 880 units. Concerning the reusability of dyehouse's wastewater, Fenton process's COD removal value is also examined and in case of the usage of 800 mg/L FeS04 + 300 mg/L H2O2, 73% of output is obtained in real wastewater. COD value is dropped to 650 mg/L from 2380 mg/L. COD value is dropped to 55 mg/L from 290 mg/L for the synthetic wastewater. The experimental results showed that the Fenton Process is very effective and applicable method in decolorization and COD removal of textile wastewater. vin