Büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde güvenli çalışma prensiplerinin belirlenmesi, üç farklı yöntemle risk değerlendirme analizi ve ortam ölçümlerinin incelenmesi
Determination of safe working principles in dairy cattle farming activities, risk assessment analysis using three different methods, and evaluation of environmental measurements
  1. Tez No: 1012680
  2. Yazar: ÜMİT KIRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Kazalar, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations, Accidents
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde karşılaşılan tehlike ve risklerin belirlenmesi, farklı risk değerlendirme yöntemleri ile analiz edilmesi ve ortam ölçümleri ile birlikte değerlendirilerek güvenli çalışma prensiplerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma, Bingöl ilinde faaliyet gösteren bir büyükbaş hayvancılık işletmesinde gerçekleştirilmiş; sağımhane, barınaklar, veterinerlik hizmetleri ve ekipman kullanım süreçleri çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışmada 5x5 (L Tipi) Risk Matrisi, Fine-Kinney ve FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi) yöntemleri kullanılmış, ayrıca çalışma ortamına yönelik gürültü, aydınlatma, sıcaklık, nem ve gaz ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, en önemli risk grubunun hayvan davranışlarından kaynaklanan tehlikeler olduğu belirlenmiştir. Özellikle hayvan tekme atması, sıkıştırması ve ani hareketleri gibi risklerin yüksek seviyelerde değerlendirildiği görülmüştür. Bununla birlikte ekipman kullanımı, bakım-onarım faaliyetleri, biyolojik etkenler ve ergonomik yüklenmelerin de önemli riskler oluşturduğu tespit edilmiştir. Ortam ölçümlerinde bazı alanlarda gürültü maruziyetinin sınır değerlere yakın veya üzerinde olduğu, diğer ölçüm parametrelerinin ise genel olarak kabul edilebilir seviyelerde bulunduğu belirlenmiştir. Risk değerlendirme yöntemlerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında, yöntemlerin aynı tehlike ve riskleri farklı bakış açılarıyla değerlendirdiği görülmüştür. 5x5 Risk Matrisi yöntemi pratik ve hızlı uygulanabilir yapısıyla öne çıkarken, Fine-Kinney yöntemi maruziyet sıklığını dikkate alması nedeniyle tekrar eden faaliyetlerde risklerin önceliklendirilmesine katkı sağlamıştır. FMEA yöntemi ise hata türleri ve etkileri üzerinden daha detaylı değerlendirme yapılmasına olanak tanımıştır. Ayrıca gerçekleştirilen normalizasyon çalışması ile farklı puanlama sistemlerine sahip yöntemlerden elde edilen sonuçlar ortak bir ölçekte karşılaştırılmış ve yöntemler arasındaki benzerlikler ile farklılıklar daha net ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde risklerin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğu, farklı risk değerlendirme yöntemlerinin birlikte kullanılmasının daha kapsamlı sonuçlar sağladığı ve güvenli çalışma prensiplerinin teknik, davranışsal ve organizasyonel yaklaşımların birlikte ele alınmasıyla geliştirilebileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the hazards and risks encountered in cattle farming activities, analyze them using different risk assessment methods, and evaluate them together with workplace environmental measurements in order to establish safe working principles. The research was conducted in a cattle farming enterprise operating in Bingöl Province, and milking units, animal shelters, veterinary services, and equipment-use processes were included within the scope of the study. In the study, the 5x5 (L-Type) Risk Matrix, Fine-Kinney, and FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) methods were used. In addition, workplace environmental measurements, including noise, lighting, temperature, humidity, and gas measurements, were carried out. The results revealed that hazards arising from animal behavior constituted the most significant risk group. In particular, risks associated with animal kicking, crushing, and sudden movements were evaluated at high levels. Furthermore, equipment use, maintenance and repair activities, biological agents, and ergonomic workloads were identified as important risk factors. Environmental measurements indicated that noise exposure in some areas was close to or above the limit values, while the remaining measurement parameters were generally within acceptable levels. When the results obtained from the risk assessment methods were compared, it was observed that the methods evaluated the same hazards and risks from different perspectives. The 5x5 Risk Matrix stood out due to its practical and rapid applicability, while the Fine-Kinney method contributed to the prioritization of recurring risks by considering exposure frequency. The FMEA method enabled a more detailed evaluation through the analysis of failure modes and their effects. In addition, a normalization study was conducted to compare the results obtained from different scoring systems on a common scale, allowing similarities and differences among the methods to be identified more clearly. As a result, it was determined that risks in cattle farming activities have a multidimensional structure, that the combined use of different risk assessment methods provides more comprehensive outcomes, and that safe working principles can be improved through the integration of technical, behavioral, and organizational approaches.