Konjenital trombofili tanısı alan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of patients diagnosed with congenital thrombophilia
- Tez No: 1012689
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF GÜLER KAZANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, konjenital trombofili tanısı/ön tanısı ile değerlendirilen pediatrik olgularda tromboz fenotipinin, yaş ile tromboz öyküsü arasındaki ilişkinin ve seçilmiş klinik, laboratuvar ile genetik değişkenlerin trombozla ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmanın özgün yönü, genetik panel uygulanmış geniş bir pediatrik kohortta tromboz tipi, yerleşimi ve yaş etkisinin birlikte incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı-analitik bu çalışmaya genetik panel sonucu ve tromboz öyküsü bilgisi bulunan 410 pediatrik olgu dahil edildi. Demografik özellikler, ek hastalıklar, aile öyküsü, biyokimyasal ve otoimmün göstergeler ile genetik panel sonuçları değerlendirilmiştir. Tromboz öyküsü olan ve olmayan gruplar karşılaştırıldı; sürekli değişkenlerde Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenlerde Fisher exact testi ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 10,62±5,74 yıl olup %64,1'i kızdı. Tromboz öyküsü 134/410 (%32,7) hastada saptanmıştır. Tromboz tipi sınıflandırılabilen 130 olguda venöz tutulum 124 (%95,4) ile baskındı. En sık tromboz yerleşimi alt ekstremite (%50,4), ikinci sıklıkta santral sinir sistemi (%22,6) idi. Tromboz öyküsü olanlarda medyan yaş daha yüksekti (13,38'e karşı 12,00 yıl; p=0,0076). Yaştaki her 1 yıllık artış tromboz öyküsü ile bağımsız ilişkili bulunmuştur (düzeltilmiş OR=1,05; %95 GA: 1,01-1,09; p=0,009). On iki-on yedi yaş grubu, 1-5 yaş grubuna göre daha yüksek tromboz olasılığı göstermiştir. Majör varyant (protrombin gen varyantı) taşıyıcılığı tromboz öyküsünü ayırt etmemiştir. Sonuç: Pediatrik konjenital trombofili olgularında tromboz baskın olarak venöz karakterdedir ve tromboz olasılığı özellikle adölesan dönemde artmaktadır. Buna karşılık, majör genetik varyant taşıyıcılığı tek başına tromboz öyküsünü açıklamamaktadır. Bulgular, pediatrik tromboz değerlendirmesinde yaş ve klinik risk etmenlerinin genetik verilerle birlikte ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the thrombosis phenotype, the association between age and history of thrombosis, and the relationship of selected clinical, laboratory, and genetic variables with thrombosis in pediatric cases assessed with a diagnosis/suspected diagnosis of congenital thrombophilia. The novel aspect of the study lies in the combined evaluation of thrombosis type, localization, and the effect of age in a large pediatric cohort who underwent genetic panel testing. Materials and Methods: This single-center, retrospective, descriptive- analytical study included 410 pediatric cases with available genetic panel results and information on thrombosis history. Demographic characteristics, comorbidities, family history, biochemical and autoimmune markers, and genetic panel results were evaluated. Patients with and without a history of thrombosis were compared; the Mann-Whitney U test was used for continuous variables, Fisher's exact test for categorical variables, and multivariable logistic regression analysis was performed. Results: The mean age of the cases was 10.62±5.74 years, and 64.1% were female. A history of thrombosis was identified in 134/410 (32.7%) patients. Among 130 cases in whom thrombosis type could be classified, venous involvement was predominant in 124 (95.4%). The most common thrombosis site was the lower extremities (50.4%), followed by the central nervous system (22.6%). Median age was higher in patients with a history of thrombosis (13.38 vs. 12.00 years; p=0.0076). Each 1-year increase in age was independently associated with a history of thrombosis (adjusted OR=1.05; 95% CI: 1.01–1.09; p=0.009). The 12–17 years age group had a higher likelihood of thrombosis compared with the 1–5 years age group. Major variant carrier status did not discriminate patients with a history of thrombosis. Conclusion: In pediatric cases of congenital thrombophilia, thrombosis is predominantly venous in nature, and the likelihood of thrombosis increases particularly during adolescence. In contrast, major genetic variant carrier status alone does not explain the history of thrombosis. These findings indicate that age and clinical xi risk factors should be considered together with genetic data in the evaluation of pediatric thrombosis.