Poland sendromu tanılı çocukların klinik ve radyolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiological findings of children diagnosed with poland syndrome
- Tez No: 853993
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU NUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Poland Sendromu, pektoralis majör kasının hipoplazisi veya aplazisi ile karakterize, etiyolojisi belirsiz konjenital bir anomalidir. Sendroma pektoralis minör kasının yokluğu/hipoplazisi, meme/meme başı anomalileri, kosta anomalileri, el ve üst ekstremite anomalileri, dekstrokardi, ürogenital anomalileri eşlik edebilmektedir. Çalışmamızda, polikliniğimizde takipli PS tanılı hastaların; klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgularının incelenmesi, eşlik edebilecek patolojiler açısından değerlendirilmesi, Trombofili Gen Analizi ile hastaların ve annelerinin taranarak etiyolojiye yönelik incelemelerin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çocuk Genetik Hastalıkları polikliniğimizde takipli pektoralis major total/kısmi yokluğu ile 0-18 yaş aralığında PS tanısı almış olan, kromozom analizi normal olarak sonuçlanan ve aile onamı alınan, 27 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yaşı, tanı yaşı, cinsiyeti, prenatal sigara ve ilaç maruziyeti, akrabalık öyküsü, aile öyküsü, fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları kaydedildi. Radyolojik görüntülemeleri retrospektif olarak incelendi. Poland Sendromu El ve Üst Ekstremite Anomalileri Sınıflandırması'na göre hastalar gruplandırıldı. Hastalardan ve annelerinden Trombofili Genleri Mutasyon Testleri Paneli istendi ve trombofiliye yatkınlık açısından değerlendirlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 11 hasta (%40,7) kız cinsiyette, 16 hasta (%59,2) erkek cinsiyet saptandı. Hastaların tanı yaşı ortalaması 4.07 (SS = 4.95) olarak saptanmıştır. Hastalarımızın %11.1'inde anne baba arasında akrabalık, %3.7'sinde aile öyküsü, %11.1'inde prenatal dönemde sigara maruziyeti vardır. Hastaların %70.37'sinde pektoralis majör agenezisi, %28,63'ünde pektoralis majör hipoplazisi, %63'ünde meme/meme başı areola hipoplazi/aplazi durumu saptanmıştır. Pektoralis major anomalisi %74.1'inde sağda, %25.9'unda ise solda olduğu tespit edilmiştir. Hastalarda %11.1'inde Sprengel anomalisi, %11.1'inde pektus karinatum görülürken %25.9'unda pektus ekskavatum, %7.4'sinde kosta anomalisi, %3,7'sinde hemivertebra, %3,7'sinde spina bifida, %44,4'ünde skolyoz saptanmıştır. El grafi bulguları incelenen hastaların %59'unda anomali saptanmıştır. Hastaların %44.4'ünde sindaktili, %59.3'ünde brakidaktili saptandı. Poland Sendromu El ve Üst Ekstremite Sınıflandırması'na göre en sık tip 1 (%25.9) ve tip 3 (%37) saptanmıştır. El anomalisi olmayan ya da hafif düzey izole brakidaktilisi olan hasta grubu ile sindaktilinin eşlik ettiği el fonksiyonunun bozulduğu el anomalisine sahip hasta grubu karşılaştırıldığında birinci grupta pektoralis majör agenezisi %53 oranında görülürken, ikinci grupta %. 91 oranında saptanmıştır. Pektus ekskavatum dağılımı incelendiğinde birinci grupta pektus ekskavatum %33 oranında görülürken, ikinci grupta % 16 oranında saptanmıştır. Pektus karinatum, meme/meme başı anomalisi, skolyoz dağılımı ve her iki cinsiyette dağılımında anlamlı fark görülmemiştir. 1 (%3,7) dekstrokardi saptanmıştır. Hastaların %18.5'inde genito-üriner anomali saptanmıştır. Faktör 5 Leiden varyantı açısından hastaların %20'sinde, annelerin %5'inde heterozigot mutasyon mevcut olup homozigot mutasyon saptanmamıştır. Faktör 2 G20210A varyantı açısından hastaların %5'inde, annelerin %10'unda heterozigot mutasyon mevcut olup homozigot mutasyon saptanmamıştır. MTHFR A1298C varyantı açısından hastaların %40'ında, annelerin %35'inde heterozigot mutasyon mevcut olup, her iki grupta da homozigot mutasyon %5 oranında saptanmıştır. MTHFR C677T varyantı açısından hastaların %40'ında, annelerin %35'inde heterozigot mutasyon mevcut olup her iki grupta homozigot mutasyon %5 oranında saptanmıştır. PAI-1 4G/5G varyantı açısından hastaların %50'sinde, annelerin %35'inde heterozigot mutasyon mevcut olup hastaların %20'sinde, annelerin %30'unda homozigot mutasyon oranında saptanmıştır. F13A1 V34L varyantı açısından hastaların %20'sinde, annelerin %25'inde heterozigot mutasyon mevcut olup her iki grupta homozigot mutasyon %5 oranında saptanmıştır. Hastaların %14,8 inde gelişimsel gerilik saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda literatür ile uyumlu olarak erkek cinsiyette ve sağ taraflı tutulum daha sık saptanmıştır. Hastalarda kas anomalisine ek olarak üste ekstremite bulguları sıklıkla eşlik etmektedir. Sindaktilinin eşlik ettiği fonksiyonelliğin bozulduğu el anomalisi olan hastalarda pektoralis majör agenezisinin hipoplaziden daha sık görüldüğü saptanmıştır. Hastalar ve anneleri arasında gen mutasyonlarının görülme sıklıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Poland Sendromu'nun nadir olması nedeni ile sendroma ilişkin yayınların çoğunluğunu olgu sunumları oluşturmaktadır ve pediatrik olgu serisi oldukça azdır. Etiyolojinin aydınlatılabilmesi ve eşlik eden klinik bulgular ile ilgili daha fazla bilgi edinilmesi açısından bu konuda pediatrik hasta grubunda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Poland Syndrome is a congenital anomaly characterized by hypoplasia or aplasia of the pectoralis major muscle with unknown etiology. The syndrome may be accompanied by absence/hypoplasia of the pectoralis minor muscle, breast/nipple anomalies, rib anomalies, hand and upper extremity anomalies, dextrocardia, and urogenital system anomalies. In our study, our objective was to examine the clinical, laboratory, and radiological findings of patients diagnosed with PS who were followed up in our outpatient clinic, to assess for associated pathologies, and to undertake inquiries towards etiology by screening patients and their mothers with Thrombophilia Gene Analysis. Materials and Methods: In our Pediatric Genetic Diseases outpatient clinic, 27 patients diagnosed with Poland Syndrome (PS) between the ages of 0-18, who have either total or partial absence of the pectoralis major muscle, with normal chromosome analysis results and obtained family consent, were included in the study. The patients' age, age at diagnosis, gender, prenatal smoking and drug exposure, parental consanguinity, family history, physical examination findings, and laboratory records were recorded. Radiological images were examined retrospectively. Patients were organized into groups according to the Poland Syndrome Hand and Upper Extremity Anomalies Classification. Thrombophilia Genes Mutation Tests Panel was conducted on patients and their mothers and evaluated for thrombophilia susceptibility. Results: In our study, 11 patients (40.7%) were female and 16 patients (59.2%) were male. The average age at diagnosis of the patients was 4.07 (SD = 4.95). 11.1% of our patients have a consanguineous relationship between parents, 3.7% have a family history, and 11.1% have been exposed to smoking during the prenatal period. Pectoralis major agenesis was detected in 70.37% of the patients, pectoralis major hypoplasia in 28.63%, and breast/nipple areola hypoplasia/aplasia in 63%. Pectoralis major anomaly was found to be on the right in 74.1% and on the left in 25.9%. Sprengel anomaly was observed in 11.1% of the patients, pectus carinatum in 11.1%, pectus excavatum in 25.9%, rib anomaly in 7.4%, hemivertebra in 3.7%, spina bifida in 3.7%, and scoliosis was observed in 44.4%. When hand radiograph findings were examined, anomalies were spotted in 59% of the patients. Syndactyly was detected in 44.4% of the patients and brachydactyly in 59.3%. According to the Poland Syndrome Hand and Upper Extremity Classification, the most common types were type 1 (25.9%) and type 3 (37%). When comparing the patient group with no hand anomaly or mild isolated brachydactyly to the patient group with hand anomaly in which hand function was impaired accompanied by syndactyly, pectoralis major agenesis was observed at a rate of 53% in the former group, while it was detected at a rate of 91% in the latter group. When the distribution of pectus excavatum was examined, pectus excavatum was seen in 33% in the first group, while it was found in 16% in the second group. There was no significant difference in the distribution of pectus carinatum, breast/nipple anomaly, scoliosis and distribution in both genders. Dextrocardia was detected in 1 (3.7%) case and genitourinary anomalies were detected in 18.5% of the patients. Concerning the Factor 5 Leiden variant, heterozygous mutation was present in 20% of the patients and 5% of the mothers, but no homozygous mutation was identified. When evaluated for the Factor 2 G20210A variant, heterozygous mutation was present in 5% of the patients and 10% of the mothers, but no homozygous mutation was recorded. Regarding the MTHFR A1298C variant, 40% of the patients and 35% of the mothers had a heterozygous mutation, and homozygous mutation was recorded in 5% of both groups. When evaluated in terms of MTHFR C677T variant, heterozygous mutation was present in 40% of the patients and 35% of the mothers, and homozygous mutation was observed at a rate of 5% in both groups. In terms of the PAI-1 4G/5G variant, heterozygous mutation was detected in 50% of the patients and 35% of the mothers, and homozygous mutation was spotted in 20% of the patients and 30% of the mothers. As for the F13A1 V34L variant, heterozygous mutation was present in 20% of the patients and 25% of the mothers, and homozygous mutation was detected in 5% of both groups. Additionally, developmental delay was documented in 14.8% of the patients. Conclusion: In our study, consistent with the literature, male gender and right-sided involvement were found to be more frequent. Furthermore, our study reveals that alongside muscle anomalies, patients commonly exhibit upper extremity findings. It has been found that pectoralis major agenesis is more common than hypoplasia in patients with hand anomalies accompanied by syndactyly and impaired functionality. There is no statistically significant difference between the patients and their mothers in terms of the frequency of gene mutations (p>0.05). Due to the rarity of Poland Syndrome, the majority of publications on the syndrome are case reports and pediatric case series are notably scarce. More studies are needed on this subject in the pediatric patient group in order to elucidate the etiology and obtain more information about the accompanying clinical findings.