Analysis of BRCA1 and BRCA2 genes in Turkish breast cancer patients
  1. Tez No: 101270
  2. Yazar: HİLAL ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAYFUN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET TÜRK MEME KANSERİ HASTALARINDA BRCA1 VE BRCA2 GENLERİNİN İNCELENMESİ Hilâl Özdağ Moleküler Biyoloji ve Genetik Doktorası Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Tayfun özçelik Haziran 2000, 165 Sayfe Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser tipidir ve ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alır. Meme kanseri olgularının %10 ile 1 5 'inm kalıtımsal olduğu tahmin edilmektedir. Kalıtımsal meme kanserlerinin büyük bir kısmı BRCA1 ve BRCA2 Meme Kanseri yatkınlık genlerindeki eşey hücre mutasyonlarına atfedilebilir. Bu çalışmada kalıtımsal, ailesel, erken yaş ve erkek meme kanseri gruplarına ayrılmış 50 Türk meme ve/veya over kanser olgusunda BRCA1 ve /veya BRCA2 eşey hücre mutasyonları heterodupleks analizi ve DNA dizilemesi ile taranmıştır. Kalıtımsal meme kanseri grubunda biri yeni (6880insG) biri önceden bildirilmiş (3034delAAAC) iki BRCA2 mutasyonu saptanmıştır. Erken yaş grubunda yeni bir BRCA1 mutasyonu (1200 insA bulunmuştur. Her üç mutasyonun da proteinde erken sonlanma kodonu oluşumuna neden olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 23 hastada beş adet BRCA1 dizi varyant tanımlanmıştır. Bunlardan K654E (2080 A-^G), D693N (2196 G->A), P871L (2731 C-»T) ve K1183R (3667 A-»G) tranzisyonlan aminoasit değişimine yol açmaktadır. 1013 T-*C ve 2201 C-VT ise sessiz mutasyoniardır. Erken yaş grubundaki bir hastanın K654E ve D693N için“compound”heterozigot olduğu tespit edilmiştir. Bütün bu sonuçlar BRCA1 ve BRCA2 genlerinin Türk popülasyonundaki kalıtımsal meme kamerlerinin bir kısmında rol aldığım ortaya koymaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF BRCA1 AND BRCA2 GENES IN TURKISH BREAST CANCER PATIENTS Hilâl Özdağ PhD. in Molecular Biology and Genetics Supervisor. AssocProf. Tayfun özçelik June 2000, 165 Pages Breast cancer is the most frequent cancer type and the second cause of death among women. It is estimated that 10 to 15% of breast cancer cases are hereditary. The majority of hereditary breast cancers can be attributed to germ-line mutations in BReast CAncet susceptibility genes BRCA1 and BRCA2. In this study, germ-line BRCA1 and/or BRCA2 gene mutations were screened in 50 Turkish breast and/or ovarian cancer patients divided into four groups of hereditary, familial, early onset, and male cancer by heteroduplex analysis and DNA sequencing. Two BRCA2 mutations, one novel (6880insG) and one previously reported (3034delAAAC), were found in the hereditary group. A novel BRCA1 (1200insA) mutation was found in the early onset group. All three mutations cause premature- termination codons. In addition, five BRCA1 sequence variants have been identified in 23 patients. K654E (2080 A- >G), D693N (2196 G- >A), P871L (2731 C- >T), and Kl 1 83R (3667 A- >G) result in a change of amino acids. 1013 T- >C and 2201 C- >T are silent mutations. One patient in the early onset group was compound heterozygote for K654E and D693N. These results indicate that BRCA1 and BRCA2 genes are involved in some but not all hereditary breast cancers in the Turkish population. in