Ailesel meme ve meme-over kanserli Türk hastalarda BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonların, konformasyona duyarlı jel elektroforezi (CSGE), protein truncation test (PTT) ve DNA dizi analizi ile belirlen
Mutation analysis of BRCA1 and BRCA2 Turkish breast and breast-ovarian cancer families by conformation sensitive gel electrophoresis protein truncation test and DNA sequencing
  1. Tez No: 79451
  2. Yazar: AYŞE BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
-63- VI. ÖZET Meme ve meme-over kanserlerinin yaklaşık %5-10'nun kalıtsal olduğu bilinmektedir. Kalıtsal meme, meme-over veya over kanserlerine yatkınlıktan sorumlu BRCA1 ve BRCA2 genlerinin izole edilmesinden sonra, bir çok farklı toplumda bu genlerin mutasyon analizleri yapılmıştır. Bu çalışmada, conformation-sensitive gel electrophoresis (CSGE), protein truncation test (PTT) ve DNA dizi analizi yöntemleri ile meme ve meme-over kanserli 15 ailede BRCA1 ve BRCA2 genlerinin olası mutasyonları tarandı. İncelemeye alınan bu grupta biri aile öyküsü olmaksızın üç erkek meme kanserli olgu vardı. Bu araştırma sonucunda, ikisi BRCAl'de ve biri BRCA2'de olan toplam üç gemi line mutasyon belirlendi. BRCA1 5382insC ve 5622C-»T mutasyonları meme- over kanserli ailelerde bulundu. BRCA2 3414delTCAG mutasyonu daha önce gösterilmemiş yeni bir mutasyon olup erkek meme kanseri içeren ailede belirlendi. Sonuç olarak bu çalışma, mutasyonların tespit edildiği ailelerde sağlıklı ve taşıyıcı bireylerin belirlenmesi ve koruyucu tedavinin önerilmesine imkan tanımaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki BRCA1 ve BRCA2 mutasyonların ı gösteren ilk çalışmalardan biri olması nedeniyle de önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
-64- VII. SUMMARY Since the identification of the BRCA1 and BRCA2 breast-ovarian cancer susceptibility genes, mutation analysis have been carried out in different populations. Here we have screened 15 Turkish breast and breast-ovarian cancer families for mutations in both genes by CSGE and PTT, followed by DNA sequencing. Three families included a male cancer case, one without family history. Three germ-line mutations were identified, two in BRCA1 and one in BRCA2. The two BRCA1 mutations, 5382insC and 5622C->T, were found in breast-ovarian cancer families. The BRCA2 3414delTCAG is a novel mutation detected in a site-specific breast cancer family that included one case of male breast cancer. This study is important to determine mutation carrier status for healthy relatives in the mutation carrier family. Moreover it is one of the first result about mutations of BRCA1 and BRCA2 in Turkish breast and ovarian cancer families.