Protein salımı için biyoparçalanabilir hidrojeller geliştirilmesi
Development of biodegradable hydrogels for protein release
  1. Tez No: 1012724
  2. Yazar: ASYA ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT CAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Protein bazlı terapötik ajanların modifiye salımını sağlayan sistemlerin geliştirilmesi, farmasötik biyoteknoloji alanında önemli bir gereksinimdir. Proteinlerin hızlı degradasyona uğraması ve kısa yarı ömürleri, etkin taşıyıcı sistemlere olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu doğrultuda, biyobozunur ve biyouyumlu hidrojeller protein salımı için umut vadeden platformlar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, protein salımı amacıyla sıcaklığa duyarlı PEG-PCL-PEG (PECE) bazlı hidrojeller geliştirilmiş ve in vitro olarak değerlendirilmiştir. Model protein olarak ovalbumin ve katalaz kullanılmış, FITC ile işaretlenerek salım davranışları incelenmiştir. Hidrojellerin reolojik özellikleri, şişme davranışları ve in vitro salım profilleri değerlendirilmiş; ayrıca protein stabilitesi SDS-PAGE ile, polimer degradasyonu ise GPC analizi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen hidrojellerin fizyolojik koşullarda jel oluşturabildiğini, uygun mekanik özelliklere sahip olduğunu ve proteinleri kontrollü şekilde salabildiğini göstermektedir. Ayrıca sistemin biyobozunur olduğu ve protein stabilitesini koruyabildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, PECE bazlı hidrojellerin protein salımı için etkili ve potansiyel bir taşıyıcı sistem olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of systems that enable modified release of protein-based therapeutic agents is an important need in the field of pharmaceutical biotechnology. The rapid degradation and short half-life of proteins increase the demand for effective delivery systems. In this context, biodegradable and biocompatible hydrogels have emerged as promising platforms for protein delivery. In this study, thermosensitive PEG-PCL-PEG (PECE)-based hydrogels were developed for protein release and evaluated in vitro. Ovalbumin and catalase were used as model proteins, and their release behavior was investigated after FITC labeling. The rheological properties, swelling behavior, and in vitro release profiles of the hydrogels were analyzed. In addition, protein stability was assessed by SDS-PAGE, and polymer degradation was evaluated by GPC analysis. The results demonstrated that the developed hydrogels were able to form gels under physiological conditions, exhibited suitable mechanical properties, and enabled controlled protein release. Furthermore, the system showed biodegradable characteristics and preserved protein stability. In conclusion, PECE-based hydrogels represent an effective and promising delivery system for protein release.