İnternet bağımlılığı ve siberkondri davranışının kişilik tiplerine göre analizi
Analysis of internet addiction and cyberchondria behavior by personality types
  1. Tez No: 1012759
  2. Yazar: REYHAN CANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Atatürk Üniversitesi örnekleminde internet bağımlılığı ve siberkondri arasındaki ilişkiyi incelemek ve Beş Faktörlü Kişilik özelliklerinin bu ilişkide olası düzenleyici rolünü ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini Atatürk Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler ile akademik ve idari personel oluşturmakta; örneklem ise uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 839 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Internet Addiction Test (IAT), Cyberchondria Severity Scale (CSS) ve On Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ) kullanılmış; veriler çevrim içi anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon ve Hayes PROCESS Model 1 moderasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmada internet bağımlılığı ile siberkondri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu; internet bağımlılığının siberkondri ve alt boyutlarını anlamlı biçimde yordadığı belirlenmiştir. Ancak Beş Faktör Kişilik özelliklerinin hiçbirinin bu ilişki üzerinde düzenleyici etkisi bulunmamıştır. Demografik değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda, günlük internet kullanım süresi ve bazı kişilik özelliklerinin bağımlılık ve siberkondri düzeylerini anlamlı biçimde etkilediği görülmüştür. Bulgular genel olarak, üniversite ortamında problemli internet kullanımının siberkondri davranışlarını artırdığını ve dijital sağlık bilgi arama süreçlerinde önemli bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between internet addiction and cyberchondria within the sample of Atatürk University and to determine the possible moderating role of the Five-Factor personality traits in this relationship. A quantitative research design was employed. The study population consisted of students and academic and administrative staff at Atatürk University, and the sample comprised 839 participants selected through convenience sampling. Data were collected using the Internet Addiction Test (IAT), the Cyberchondria Severity Scale (CSS), and the Ten-Item Personality Inventory (TIPI), administered through an online survey form. Descriptive statistics, correlation analysis, simple linear regression, and Hayes PROCESS Model 1 moderation analyses were conducted to analyze the data. The findings revealed a positive and significant relationship between internet addiction and cyberchondria, and internet addiction significantly predicted overall cyberchondria and all its subdimensions. However, none of the Five-Factor personality traits moderated the relationship between internet addiction and cyberchondria. Analyses based on demographic variables indicated that daily internet usage duration significantly influenced both internet addiction and cyberchondria levels. Overall, the results demonstrate that problematic internet use increases cyberchondria behaviors in university settings and constitutes a critical risk factor in digital health information seeking processes.