Lobiciliğin yenilikçi yolu dijital lobicilik: EYT düzenlemesi üzerinden bir analiz
The innovative way of lobbying digital lobbying: An analysis throygh the EYT regulation
  1. Tez No: 1012798
  2. Yazar: İHSAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı dijital dönüşümün lobicilik faaliyetleri üzerindeki etkilerini saptamak ve dijital lobiciliğin nasıl uygulandığını kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi dijital lobicilik bağlamında ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, EYT sürecinde aktif rol üstlenen EYT Federasyonunun 2020-2023 yılları arasında X (Twitter), Instagram ve Facebook platformlarında gerçekleştirdiği dijital lobicilik paylaşımları oluşturmaktadır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada veriler doküman ve materyal toplama yöntemiyle elde edilmiş, tümevarımsal analiz yaklaşımı doğrultusunda MAXQDA programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, EYT Federasyonunun dijital lobicilik süreçlerinde kamuoyu oluşturma ve harekete geçirme, baskı yapma, meşruiyet ve güven sağlama ile bilgilendirme ve ikna odaklı stratejiler kullandığı tespit edilmiştir. Bu stratejilerin, bütünleşik bir iletişim modeli çerçevesinde ve birbirini destekler nitelikte uygulandığı görülmüştür. Ayrıca, dijital lobicilik sürecinde sosyal medya araçlarının teknik ve iletişimsel özelliklerine göre stratejik biçimde kullanıldığı ve kamuoyunun temel bir hedef kitle olarak konumlandırıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Nihayetinde araştırmada, dijital lobiciliğin geleneksel yöntemleri destekleyen ve etki alanını genişleten bütünleşik bir iletişim modeli sunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to identify the effects of digital transformation on lobbying activities and to comprehensively examine how digital lobbying is implemented. Within the scope of this study, the Those Affected by the Retirement Age (EYT) regulation is examined in the context of digital lobbying. The study's sample consists of digital lobbying posts made by the EYT Federation which played an active role in the EYT process on X (Twitter), Instagram, and Facebook between 2020 and 2023. Adopting a qualitative research methodology, data were collected through document and material gathering and analyzed using the MAXQDA program in accordance with an inductive analysis approach. The results of the study revealed that the EYT Federation employed strategies focused on shaping and mobilizing public opinion, exerting pressure, establishing legitimacy and trust, and informing and persuading the public in its digital lobbying processes. It was observed that these strategies were implemented within an integrated communication model and in a mutually reinforcing manner. Additionally, it was concluded that social media tools were strategically utilized based on their technical and communicative features, and that the public was positioned as a primary target audience. Ultimately, the study demonstrated that digital lobbying offers an integrated communication model that supports traditional methods and expands their scope of influence.