Avrupa Birliği - Türkiye ilişkilerinde lobiciliğin konumu
European Union - lobbying position of Turkey relationships
  1. Tez No: 135287
  2. Yazar: MELTEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özet Bu çalışma, tarihi XI. yy'a dayanan ve son yıllarda önemi artan lobi faaliyetlerinin etkisini, Türkiye'nin Avrupa Birliği 'ne girme yolunda atılan adımlarda lobicilik ihtiyacını sorgulamakta ve uygulamaları incelemektedir. Çalışma, lobicilik hareketlerinin tarihçesine ve yasallaşma sürecine dikkati çekerek, lobicilik etkinliklerinin Avrupa'da çok başarılı olamadığını, örneğin Brüksel'de 3 000 'den fazla lobi uzmanının çalıştığını ancak bunların %90'a yakınının gerçek anlamda başarılı olamadıklarının altını çizmektedir. Çalışma, Brüksel'de lobi yapmanın“altın kurallan”nı özetleyerek, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne dahil olmadan Gümrük Birliği'ne giren tek ülke olduğunu, bunun da ancak dışişlerinin yoğun ve istikrararlı çalışmaları, lobi faaliyetleri ile sağlandığını belirtmektedir. Bugüne dek Türkiye'nin karşısına çıkan en büyük handicap Avrupa' linin Türk'ü ve Türkiye'yi tanımamasıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik başvurusunun kabulü için çağımızda ülkelerin politika ve kamuouyu yön veren lobi faaliyetleriyle tanıtılması gerekmektedir. Bunun için büyük bir tanıtım kampanyasına girişilmeli, ülke içindeki tanıtımla içi kamuoyunu harekete geçirmeli ve toplumun tanıtım faaliyetlerine katılması sağlanmalıdır. Sözügeçen lobi faaliyetleri, kuruluşlar tarafından yapılan, uzmanlık isteyen bir daldır. Bu konuda uzman kişilerin doğru sonuca ulaşabilmeleri için Brüksel'in karmaşık işleyişini bilmeleri gerekmektedir. Ancak bu anlayış içerisinde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Kabul edilme süreci hızlanabilecektir. 10
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study concentrates on the effects of the lobbying activities, starting from the XL Century and questions the lobbying needs of Turkey on the way to EU. The paper shortly looks through the application process of Turkey for the full membership to EU and the claims of the European Parliament to prevent it for the time being. The paper also gives importance to the lobbying movements and its historical and legalization process. The lobbying activities in Europe, up to a 90% do not yield positive and successful results in Europe, yet, there are more than 3000 lobbying experts in Brussels lobbying activities. The study offers some“golden rules”of lobby making in Brussels underlying the fact that Turkey is the only country to be in the Customs Union without being a European Union. Yet, the greatest handicap Turkey faced till today is that the Europeans do not know much about Turkey and Turkish people, they should be acquainted with Turkey's politics and lobbying activities leading the public opinion. Therefore, a great promotion campaign should be attempted, with it the public opinion in and out of the country should be activated and the society should be involved within the public relations activities as well. The mentioned lobbying activities are the ones done by the institutions and requiring expertise. In order to make it possible to reach the right results these expertise should know about the complex processes of Brussels. Only within this kind of a process the Turkey's application procedure would be quickened. KEY WORDS: Lobbying Activities, Tips for Effective Lobbying, European Union, Communication