Turizm sektöründe göçmen girişimciliğinin entegrasyon süreci üzerindeki rolü
The role of immigrant entrepreneurship in the integration process of the tourism sector
- Tez No: 1012799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, turizm sektöründe faaliyet gösteren Suriyeli girişimcilerin, girişimcilik davranışlarının ev sahibi toplumla entegrasyon süreçlerindeki rolünü ortaya koymaktır. Ayrıca çalışma, göçmenlerin girişimcilik süreçlerini kolaylaştıran ve zorlaştıran unsurları belirlemeyi de hedeflemektedir. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırma sürecinde nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması tercih edilmiştir. Çalışmanın verileri, Suriye'den Türkiye'ye göç eden ve yaşamlarını Mersin'de sürdüren 25 katılımcıdan yarı yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla toplanmıştır. Görüşmeler 15 Ağustos – 5 Kasım 2025 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrim içi ortamda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ile gerçekleştirilen görüşmeler, veri kaybını en aza indirmek amacıyla nitel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan MAXQDA 26 programına aktarılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesinde, tematik içerik analizi yaklaşımı benimsenmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda uyum sürecini farklı boyutlarıyla ortaya koyan sekiz tema oluşturulmuştur. Bu temalar; göç motivasyonları, insan sermayesi, girişimci olma motivasyonu, iş kurma süreci ve deneyim, işletme ve piyasa deneyimleri, entegrasyon boyutları, entegrasyonu zorlaştıran faktörler ve entegrasyonu kolaylaştıran faktörler şeklindedir. Araştırmaya katılan göçmen girişimcilerin önemli bölümünün Suriye'de görece güçlü bir insan sermayesine sahip olduğu anlaşılmıştır. Göçmenlerin kendi işlerinin sahibi olmalarının kendi geçimlerini sağlama ve istihdam yaratan kişi olma üzerinden hem aile içinde hem yerel toplum nezdinde saygınlık kazandıkları ortaya konmuştur. Ayrıca katılımcıların Türkiye'deki yaşamlarını genel olarak sosyal, kültürel ve mekânsal düzeylerde güçlü bir uyumla tanımladıkları, ekonomik ve bürokratik süreçler açısından ise düşük düzeyde bir entegrasyon yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Göçmen girişimcilerin, uyum sağlama sürecinde ayrımcılık/önyargı deneyimleri, dil engeli, bürokratik engeller, benzer etnik kökenden insanların varlığı ve zorlayıcı piyasa koşulları gibi zorluklarla karşılaştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Buna karşın, uyum sürecini ekonomik katılım, etnik topluluk desteği, dil edinimi, kültürel yakınlık, dini benzerlik, yerel halkın destekleyici tutumu ve iklimsel benzerlik gibi unsurların kolaylaştırdığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the role of entrepreneurial behaviors of Syrian immigrant entrepreneurs operating in the tourism industry in their integration processes with the host society. Moreover, the study aims to identify the factors that facilitate and hinder the entrepreneurial processes of immigrants. In line with the purpose of the study, a qualitative research method was adopted. In the research process, a case study, one of the qualitative research designs, was preferred. The data of the study was collected from 25 participants who migrated from Syria to Türkiye and live in Mersin, using a semi-structured interview form. Interviews were conducted face-to-face and online between August 15 and November 5, 2025. To minimize data loss, interviews with participants were transferred to MAXQDA 26 program, commonly used in qualitative research. Thematic content analysis was employed to analyze the obtained data. Based on the data obtained from the participants, eight themes revealing the adaptation process in its different dimensions were developed. These themes are migration motivations, human capital, motivation to become an entreneur, business establishment process and experience, business and market experiences, dimensions of integration, factors complicating integration and factors facilitating integration. The study revealed that the vast majority of the immigrant entrepreneurs participating in the research possessed relatively strong human capital in Syria. The study revealed that immigrants in the tourism industry gain respect both within their families and in the local community for their functions of establishing their own businesses, providing for their own livelihoods and creating employment. The study also concluded that participants generally described their lives in Turkey as strongly integrated at the social, cultural, and spatial levels, while experiencing comparatively low levels of integration in economic and bureaucratic domains. The study concluded that immigrant entrepreneurs face challenges including experiences of discrimination/prejudice, language barriers, bureaucratic obstacles, the presence of people from similar ethnic backgrounds, and challenging market conditions during their integration process. Nevertheless, predictors such as economic participation, ethnic community support, language acquisition, cultural proximity, religious similarity, supportive attitudes of the local population, and climatic similarities have been shown to facilitate the adaptation process.