Fonksiyonelleştirilmiş manyetik mezogözenekli silika nanotaşıyıcı sentezi, karakterizasyonu ve ilaç salımında kullanımı
Synthesis, characterization, and application of functionalized magnetic mesoporous silica nanocarriers in drug delivery
  1. Tez No: 1012807
  2. Yazar: İPEK ŞİMAL ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Antiinflamatuar ilaç sınıfından İndometasin (IND) sudaki düşük çözünürlüğü nedeniyle yüksek dozlarda kullanılmasını gerektirir, dolayısıyla hedef dışı organlarda, dokularda veya hücrelerde istenmeyen birikimlere ve toksik etkilere yol açar. Yüksek dozda alımın önlenmesi amacıyla ilacın yüksek kapasiteyle yüklenebildiği, ayrıca hedefli, yavaş ve kontrollü salımına imkân tanıyan biyouyumlu nanotaşıyıcı sistemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışma kapsamında ilaç taşıyıcı sistem olarak amino fonksiyonelleştirilmiş manyetik mezogözenekli silika nanokompozit (Fe3O4-SBA-15-NH2) hazırlanmıştır. Öncelikle nanokompozite manyetik hedeflenebilirlik kazandırmak amacıyla birlikte çöktürme yöntemiyle süperparamanyetik Fe3O4 nanopartikülleri sentezlenmiş, daha sonra yüksek yüzey alanına sahip mezogözenekli silikanın (SBA-15) hidrotermal sentez yöntemiyle hazırlanması sırasında dahil edilmiştir. Oluşturulan Fe3O4-SBA-15'in düşük çözünürlüğe sahip IND'nin ilaç salım uygulamalarında pH'a duyarlı bir taşıyıcı olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla amino fonksiyonelleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen Fe3O4-SBA-15-NH2, XRD, FT-IR, VSM, XPS, TEM, SEM, N2-adsorpsiyon/desorpsiyon ve yüzey yük yoğunluğu gibi çeşitli yöntemler ile yapısal, dokusal ve manyetik özellikleri açısından karakterize edilmiştir. IND'nin yükleme kapasitesi (106,96 mg/g), ilaç ile taşıyıcı arasındaki elektrostatik çekim ve hidrojen bağı gibi etkileşimler nedeniyle yüksektir. IND'nin in vitro salım özellikleri gastrointestinal sistemin taklit edildiği fosfat tampon ortamlarında (pH 7,4, 6,8 ve 2,2) gerçekleştirilmiştir ve 312 saatlik salım sonuçlarına göre asidik ortamda (pH = 2,2) %5,9 gibi çok düşük bir salım değeri bulunurken nötr ortam koşullarında (pH = 7,4) ise %39,5'lik salım değerine ulaşılmıştır. Bünyesinde bulunan manyetik nanopartiküller ve amino grupları ile kolay hedeflenebilir ve pH'a duyarlı olarak tasarlanan Fe3O4-SBA-15-NH2 nanokompoziti IND'nin kontrollü salımında başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Indomethacin (IND), an anti-inflammatory drug, requires high doses due to its low solubility in water, thus leading to undesirable accumulations and toxic effects in non-target organs, tissues, or cells. To prevent high-dose intake, biocompatible nanocarrier systems are needed that can load the drug at high capacity and allow for targeted, slow, and controlled release. In this study, an amino-functionalized magnetic mesoporous silica nanocomposite (Fe3O4-SBA-15-NH2) was prepared as a drug delivery system. First, superparamagnetic Fe3O4 nanoparticles were synthesized by co-precipitation method to impart magnetic targetability to the nanocomposite, and then incorporated during the hydrothermal synthesis of high surface area mesoporous silica (SBA-15). The resulting Fe3O4-SBA-15 was amino-functionalized to enable its use as a pH-sensitive carrier for low-solubility IND drug delivery applications. The synthesized Fe3O4-SBA-15-NH2 was characterized in terms of its structural, textural, and magnetic properties using various methods such as XRD, FT-IR, VSM, XPS, TEM, SEM, N2-adsorption/desorption, and surface charge density. The loading capacity of IND (106.96 mg/g) is high due to interactions such as electrostatic attraction and hydrogen bonding between the drug and the carrier. The in vitro release properties of IND were carried out in phosphate buffer media (pH 7.4, 6.8 and 2.2) mimicking the gastrointestinal system, and according to the 312-hour release results, a very low release value of 5.9% was found in an acidic medium (pH = 2.2), while a release value of 39.5% was reached under neutral medium conditions (pH = 7.4). The Fe3O4-SBA-15-NH2 nanocomposite, designed to be easily targeted and pH-sensitive due to its magnetic nanoparticles and amino groups, has been successfully applied in the controlled release of IND.