Manyetik olarak hedeflenebilir içi boşluklu mezogözenekli silika nanoparçacıkların kontrollü ilaç salımı
Controlled drug release of magnetically targetable hollow mesoporous silica nanoparticles
- Tez No: 1012808
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Yüksek aktivite ve geniş etki alanına sahip ancak seçimli olmayan Doksorubisin (DOX) gibi anti kanser bir ilacın hedef dışı toksik etkilerini minimuma indirmek amacıyla çeşitli uyarıcılara (pH, redoks, enzim, ışık, manyetik alan, sıcaklık vb.) duyarlı ilaç taşıyıcı sistemler geliştirilmektedir. Tümör dokularının sahip oldukları pH'ın (5,5) sağlıklı dokulara (7,4) kıyasla düşük olması pH'ın ilaç salımında önemli bir uyaran olarak kullanılmasına olanak sağlarken, dış uyaran olarak manyetik alana duyarlı ilaç taşıyıcı nanokompozitlerin geliştirilmesi ise ilacın hedefli bölgede lokalize olmasını sağlayabilir. Bu çalışmada, katyonik yüzey aktif madde temelli seçici aşındırma yöntemiyle sentezlenen ve SEM, TEM, XRD, N2-adsorpsiyon/desorpsiyon, VSM, FT-IR ve pHpzc dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle karakterize edilen manyetik olarak hedeflenebilir içi boşluklu mezogözenekli silika nanokompozit (MT-HMSN) ilaç taşıyıcısı olarak hazırlandı ve söz konusu nanokompozite DOX'un yüklenmesi ve salımı gerçekleştirildi. 25, 50 ve 75 mg/L DOX yüklenen nanokompozitler (MT-HMSN/DOX-25/50/75) ile sırasıyla 50,32, 85,18 ve 103,15 mg/g kapasite değerleri elde edilmiş ve in vitro ortam koşulları altında 48 saat boyunca iki farklı pH'ta (5,5 ve 7,4) salım davranışları incelenmiştir. MT-HMSN/DOX-25 için pH 7,4 ve 5,5'te sırasıyla %29,27 ve %83,46 ile en yüksek salım değerlerine ulaşılırken, MT-HMSN/DOX-75 bu pH değerlerinde sırasıyla %16,53 ve %38,73 ile en düşük salım performansı sergilemiştir. Her bir kapasite değeri için ortam asiditesine göre pH aktivasyonunun başarıyla gerçekleştiği görülürken aynı zamanda yükleme kapasitesinin daha yüksek olduğu durumlarda salımın daha düşük olduğu sonucuna da varılmıştır. DOX yükleme kapasitesi arttıkça salım esnasında gözenekli yapı içerisinde bir difüzyon engeli oluşur ki bu sayede tutunan ilacın herhangi bir fonksiyonel ajana veya ilave bir kaplamaya ihtiyaç duymadan salımının yavaşlatılması sağlanır. Böylece ilaç salım hızı sadece yüksek miktarda ilaç yüklenerek geciktirilebilirken, düşük yüklemelerde hızlandırılabilir. Sonuç olarak, iç uyaran olarak pH ve dış uyaran olarak manyetik alanın kullanılmasının yanı sıra ilaç yükleme kapasitesindeki değişimlerin de ilaç salımı üzerindeki etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
To minimize off-target toxicity, drug delivery systems sensitive to various screenings (pH, redox, enzymes, light, magnetic field, temperature, etc.) are being developed for the formation of anticancer agents such as Doxorubicin (DOX), which has high activity and a broad spectrum of action but is not selective. The fact that the pH of tumor tissues (5.5) is lower than that of healthy tissues (7.4) allows pH to be used as an important stimulus in drug delivery, while the activation of drug delivery nanocomposites sensitive to magnetic fields as an external stimulus ensures localization in the targeted region. This is possible with cationic surfactants synthesized by selective etching and magnetically targetable mesoporous silica nanocomposite (MT-HMSN) that can be cut several times, including SEM, TEM, XRD, N2-adsorption/desorption, VSM, FT-IR and pHpzc, and the release of DOX to this nanocomposite. DOX load nanocomposites (MT-HMSN/DOX-25/50/75) with loads of 25, 50, and 75 mg/L were used to achieve capacities of 50.32, 85.18, and 103.15 mg/g, respectively, and their release was measured in vitro for 48 hours at two different pH values (5.5 and 7.4). For MT-HMSN/DOX-25, the highest release values were achieved at pH 7.4 and 5.5, with 29.27% and 83.46%, respectively, while MT-HMSN/DOX-75 showed the lowest release performance at these pH values with 16.53% and 38.73%, respectively. For each capacity value, it was observed that pH activation successfully occurred depending on the acidity of the medium, and it was also concluded that higher loading capacity resulted in lower release. As the DOX loading capacity increases a diffusion barrier forms within the porous structure during release, thereby slowing down the release of the attached drug without the need for any functional agent or additional coating. Thus, the drug release rate can be delayed by loading only high amounts of drug, while it can be accelerated at low loadings. Consequently, the effects of pH as an internal stimulus and the use of a magnetic field as an external stimulus, sequentially, on drug release, as well as changes in the combustible drug capacity, have been demonstrated.