Novel dendron-polymer conjugates for drug delivery
İlaç salınımı için yeni dendron-polimer birleşimleri
  1. Tez No: 255912
  2. Yazar: ÖZGÜL GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çok kollu büyük moleküllerin biyolojik uygulamalarda polimerik yapılar olarak kullanılması çok ilgi çekicidir. Bu yapıların özelliklerinin geliştirilmesini sağlayan önemli yollardan biri yüksek derecede dallanmış ve iyi tanımlanmış dendrimerler ile birleştirilmeleridir. Bilhassa biyomoleküllerin çapraz bağlanması alanında çok onemli olan tek dağılımlı ve çok etkileşimli olma özellikleri polimerik yapılara dendrimerler ile kazandırılır. Bu tezde bahsedilen ilk çalışma, Diels-Alder/retro Diels-Alder stratejisine dayanan dendron polimer birleşimlerinin sentezlenmesi ve bu blok kopolimerlerin dış yüzeylerine ilaç bağlanmasını kapsar. Hidrofobik moleküllerin sudaki çözünürlüklerinin arttırılması için, polimer kısmı olarak biyouyumlu Polietilen glikol (PEG) kullanılmıştır. Ayrıca bu polimerler, vücutta ilaç ve proteinler arasında meydana gelebilecek spesifik olmayan etkileşimleri azaltır. Merkezinde antrasin fonksiyonu bulunduran biyobozunur poliester dendronlarıyla Diels-Alder halkasal katılım reaksiyonuna girebilmesi için PEG'in uç grupları maleimid ile fonksiyonelleştirildi. Sentezlenen dendron polimer kopolimerlerinin dış yüzeylerinin alkin gruplarıyla daha fazla fonsiyonelleştirilmesi, Huisgen cinsi klik reaksiyonu ile biyomoleküllerin çapraz bağlanması için çok fonksiyonlu gruplar taşıyan dendrimerli polimerlerin oluşumuyla sonuçlanır.İkinci çalışma, Atom Transfer Serbest Radikal Polimerleşme (ATRP) yöntemi ile çok kollu star polimerlerin, merkezi fonksiyonelleştirilmiş başlatıcılar kullanılarak sentezlenmesini içerir. Merkezinde maleimid grubu bulunduran dendronların uçlarına, çeşitli akrilat ve metkrilatların polimerleştirilmesi için başlatıcılar takıldı. Maleimid grubunun tiollerle kolaylıkla Michael katılım reaksiyonuna girdikleri çok iyi bilinmektedir. Dendrimerli polimerlerde bulunan maleimid grubunun reaktif olduğunu göstermek için, tiol ihtiva eden üç aminoasitli bir peptid, glutatyon kullanılmıştır. Bağlanan biyomolekülün biyoyararlılığı çevresindeki polimer yoğunluğundan oldukça etkilendiği için, bu dendrimerli büyük moleküller protein salınımı için büyük potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Multi-armed macromolecules have attracted increasing attention as polymericscaffolds for biological applications. One of the significant ways to improvethe properties of these architectures is the incorporation of dendrimers whichare branched macromolecules with well-defined structures. Dendrimers providethe polymeric structure with multivalency and monodispersity especiallyimportant in bioconjugation area. First study in this thesis involves synthesisof dendron-polymer conjugates based on Diels-Alder/retro Diels-Alder strategyand drug conjugation to the periphery of these blobk copolymers. Biocompatiblepolyethylene glycol (PEG) is used as the polymer to provde water solubility tothe hydrophobic molecules. Also, due to its anti-biofouling property, itreduces the non-specific interactions of the drug with the proteins in thebody. End groups of PEG are functionalized with maleimide to undergo Diels-Aldercycloaddition with the biodegradable polyester dendrons having anthracenefunctionality at the core. Further functionalization of the periphery ofdendron-polymer copolymers with alkyne groups yields a multifunctional dendriticpolymer for bioconjugation via Huisgen type“click”reaction.The second study involves the synthesis of multiarm star polymers based on corefunctionalized initiators via Atom Transfer Radical Polymerization (ATRP).Dendrons bearing maleimide groups in their core are furnished with initiatorsat end of their arms for polymerization of several acrylates and methacrylates.It is well known that maleimide group can readily react with thiols via MichaelAddition reaction. Thiol containing tripeptide gluthathione is used todemonstrate the reactivity of the maleimide bearing dendritic polymers. Sincethe bioavailability of the conjugated biomolecule is remarkably affected by thedensity of the polymer chains around it, these dendritic macromolecules havegreat potential for protein delivery.