Tuval üzerine baskı teknikleriyle soyutlama egzersizleri
Abstraction exercises on canvas with printmaking techniques
- Tez No: 1012833
- Danışmanlar: PROF. YASEMİN NUR ERKALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu eser metinde baskı teknikleri, yeniden üretim aracı olarak kullanılmaktan ziyade resim üretiminde yeni arayışlar için deneysel bir alana dönüşmüştür. Bu deneysel yaklaşımlar eser metinde“soyutlama egzersizi”olarak incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, sanatçı ile tuval arasına giren veya girmeyen alternatif baskı malzemeleri aracılığıyla resimsel ifadeyi dolaylı, kısmen doğrudan şekilde yeniden yorumlamak, böylece sanatçının eser üzerindeki kontrolünü kırarak malzemenin rastlantısallığına alan tanımaktır. Geleneksel resim disiplininin doğrudan müdahaleye dayalı yapısının yanı sıra aynı zamanda baskı eyleminin sağladığı dolaylı doku ve izler aracılığıyla yeni bir görsel dil, ifade dili araştırılmaktadır. Eser metin kapsamında baskı sanatının tarihsel gelişimi, baskının zanaat ve çoğaltma aracı olmaktan çıkarak özgün ifade biçimine dönüşümü teorik bir çerçeveden anlatılmaktadır. Paul Gauguin, Maurice Prendergast, Gutai Grubu, Helen Frankenthaler, Robert Rauschenberg ve günümüzden George Baselitz gibi bazı sanatçıları da içeren geleneksel üretim yöntemlerinin yıkıldığı uygulamalar gözlemlenmiş, baskı ve eylem resminin mekâna yayılan yaklaşımları incelenmiştir. Walter Benjamin'in yeniden üretilebilirlik çağında sanat eserlerinin“aura”sını yani biricikliğini kaybettiği düşüncesi, bu eser metindeki uygulama yöntemlerinde gerçekleştirilmiş olan tek seferli baskı müdahaleleriyle yıkılmış, böylece“aura”nın yeniden kazanılabilirliği de sorgulanmıştır. Geleneksel baskıda hata-kusur olarak kabul edilebilecek öngörülemezliklerin, kaymaların olduğu alanlar, eser metindeki uygulama sürecinde yaratıcılığı artıran temel unsurlar olarak görülmüştür. Araştırmanın atölye ve uygulama süreci; biçim odaklı soyutlama, renk odaklı soyutlama ve bu iki yöntemin bir araya getirildiği melez soyutlama egzersizleri olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Küçük boyutlu kağıt üzerine baskı çalışmalarından büyük boyutlu tuval bezlerine geçiş sürecinde alternatif malzemeler denenmiş; baskı pres makinelerinin yerini sanatçının kendi bedensel kuvveti alırken, geleneksel boya fırçalarının yerini, temizlik araçları, spatula, sünger, boyacı bezi gibi malzemeler almıştır. Yatay ve dikey zeminlerdeki boya transfer yöntemleri detaylandırılmış, yere serilen veya duvara asılan tuvaller yalnızca sergilenen bir yüzey olmaktan çıkıp, sanatçının fiziksel çabasının, anlık durumların, üretim sürecinin kaydedildiği bir olay yeri haline gelmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, resim ile baskı arasındaki kesin sınırların yıkılıp birbiri içine harmanlandığı, tasarlanmış kusursuz bir sonuca ulaşmak yerine uygulama sürecine odaklanıldığı bir araştırma metnidir. Resim ve baskıda kurulan kontrol ve kontrolsüzlük ilişkisi, resmi yalnızca bitmiş ve durağan bir ürün olmaktan çıkarıp malzemeyle girilen diyaloğun görünür olduğu değişken bir soyutlama egzersizine dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this text, printmaking techniques have transformed into an experimental field for new explorations in painting production, rather than being utilized as a means of reproduction. These experimental approaches are examined throughout the text as an“abstraction exercise.”The main purpose of the study is to reinterpret pictorial expression in an indirect and partially direct manner through alternative printmaking materials that may or may not intervene between the artist and the canvas. This approach breaks the artist's control over the artwork, thereby allowing room for the randomness of the material. Alongside the direct intervention-based structure of the traditional discipline of painting, a new visual and expressive language is investigated through the indirect textures and marks provided by the act of printing. Within the scope of this text, the historical development of printmaking and its transformation from a craft and reproduction tool into an authentic form of expression are explained through a theoretical framework. Practices that dismantle traditional production methods—involving artists such as Paul Gauguin, Maurice Prendergast, the Gutai Group, Helen Frankenthaler, Robert Rauschenberg, and contemporary artist Georg Baselitz—have been observed, and the spatial approaches of printmaking and action painting have been examined. Walter Benjamin's idea that artworks lose their“aura,”or uniqueness, in the age of mechanical reproduction is subverted by the one-off print interventions realized in the application methods of this study, thereby questioning the recoverability of the“aura.”Areas of unpredictability and slippages, which might be considered flaws or errors in traditional printmaking, are viewed as fundamental elements that enhance creativity during the application process of this study. The studio and application process of the research was carried out in three stages: form-oriented abstraction, color-oriented abstraction, and hybrid abstraction exercises where these two methods are combined. Alternative materials were tested during the transition from small-scale print works on paper to large-scale canvases; while the artist's own physical strength replaced printing presses, materials such as cleaning tools, spatulas, sponges, and painter's rags replaced traditional paintbrushes. Paint transfer methods on horizontal and vertical surfaces were detailed, and canvases laid on the floor or hung on the wall ceased to be merely exhibited surfaces, becoming a site of action where the artist's physical effort, momentary states, and the production process are recorded. In conclusion, this study is a research text in which the strict boundaries between painting and printmaking are dismantled and blended into one another, focusing on the application process rather than achieving a pre-designed, flawless result. The relationship of control and uncontrollability established between painting and printmaking transforms the painting from merely a finished and static product into a variable abstraction exercise where the dialogue entered with the material becomes visible.