Bursa ili karacabey ilçesi kivi bahçelerinde kahverengi kokarca [Halyomorpha halys (Stål, 1855) (Heteroptera: Pentatomidae)]'nın popülasyon değişimi ve entomopatojen fungusların etkinliğinin belirlenmesi
Population fluctuation of the brown marmorated stink bugHalyomorpha halys (Stål, 1855) (Heteroptera: Pentatomidae) in kiwi orchardsand determination of the effects of entomopathogenic fungiagainst this pest in karacabey town of bursa
- Tez No: 1012834
- Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN BARIŞ KOVANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Bursa ili Karacabey ilçesindeki iki kivi bahçesinde istilacı zararlı Kahverengi kokarca Halyomorpha halys (Stål, 1855) (Heteroptera: Pentatomidae)' in 2025 üretim sezonu boyunca ergin popülasyon değişimini belirlemek ve entomopatojen fungus uygulamalarının popülasyon yoğunluğu ile meyve zararı üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada feromon destekli huni tipi tuzaklar kullanılarak haftalık ergin sayımları yapılmıştır. Deneme, uygulama yapılmayan kontrol parselleri, Beauveria bassiana + Lecanicillium lecanii karışımı uygulanan parseller (EP) ve pozitif kontrol olarak insektisit (Azadiraktin) uygulanan parseller (AZ) olmak üzere üç uygulama grubundan oluşmuştur: Entomopatojen funguslar 12 Mayıs ve 23 Haziran'da, Azadiraktin ise 7 Haziran ve 14 Temmuz'da iki kez uygulanmıştır. Veriler varyans analizi ve LSD testi ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, tuzak başına ortalama ergin sayısının kontrol parsellerinde en yüksek (5,85 ergin), azadiraktin uygulamasında orta (4,64 ergin) ve entomopatojen fungus uygulamasında en düşük (3,38 ergin) olduğunu göstermiştir (p<0,001). Meyve zarar oranları uygulama yapılmayan kontrol parsellerinde %0,11-0,14 aralığında iken EP parsellerinde %0,07'ye düşmüştür. Özellikle ikinci döl döneminde fungus uygulaması belirgin üstünlük sağlamıştır. Elde edilen bulgular, feromon tuzakları ile düzenli izleme temel alınarak, entomopatojen fungus uygulamalarının ikinci döl başlangıcında (Haziran sonu) yapılabileceğine ve bu alternatif uygulamaların gerekirse Azadiraktin uygulamalarıyla desteklenebileceğine işaret etmektedir. Böylece, kimyasal insektisit kullanımının minimize edilmesiyle Kahverengi kokarcaya karşı sürdürülebilir ve çevre dostu bir mücadele programı oluşturulabilir.
Özet (Çeviri)
number of adults per trap was highest in the control plots (5.85 adults), intermediate in the azadirachtin-treated plots (4.64 adults), and lowest in the entomopathogenic fungus-treated plots (3.38 adults) (p < 0.001). Fruit damage rates ranged between 0.11% and 0.14% in the untreated control plots, whereas they decreased to 0.07% in the EP plots. The fungus application demonstrated particularly pronounced superiority during the second generation period.The findings indicate that, based on regular monitoring with pheromone traps, entomopathogenic fungus applications can be timed to coincide with the onset of the second generation (late June), and that these alternative treatments may be supplemented with azadirachtin when necessary. In this way, by minimizing the use of chemical insecticides, a sustainable and environmentally friendly integrated pest management program can be developed against the brown marmorated stink bug.