Büyük azı-kesici hipomineralizasyonu'ndan etkilenmiş çocuklarda oral mikrobiyomun ve tükürük proteom analizi ile moleküler patogenezin belirlenmesi
Determination of molecular pathogenesis through salivary proteome analysis and oral microbiome in children affected by molar-incisor hypomineralization
- Tez No: 1012882
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF BAHAR TUNA İNCE, PROF. DR. ERCAN ARICAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Büyük Azı–Kesici Hipomineralizasyonu (BAKH), bir veya daha fazla birinci sürekli büyük azı ve sıklıkla kesici dişleri etkileyen niteliksel bir mine defektidir. Yüksek prevalansına rağmen etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu durumun altında yatan hücresel ve moleküler mekanizmaların yanı sıra BAKH ile ilişkili oral mikrobiyal profil hakkında bilgi sınırlıdır. Bu çalışmada, konak yanıtını yansıtan tükürük proteomik verileri ile oral mikrobiyomu temsil eden metagenomik verilerin entegre edilerek BAKH'nin biyolojik sürecinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 8–14 yaş arası; çürüksüz (Kontrol Grubu; KG, n=6), hafif BAKH (Hafif Grup; HG, n=3) ve şiddetli BAKH (Şiddetli Grup; SG, n=3) olmak üzere 12 çocuk dahil edilmiştir. Tükürük proteomları nano-LC–MS/MS yöntemiyle analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede Kruskal–Wallis testi ve Benjamini–Hochberg düzeltmesi (q<0,10) kullanılmış, anlamlı çıkan proteinlerin ikili karşılaştırmaları Dunn post-hoc testi ile incelenmiştir. Mikrobiyom analizi 16S rRNA dizileme ile gerçekleştirilmiş, çeşitlilik ve cins düzeyinde karşılaştırmalar yapılmıştır. KG'de anlamlı düzeyde artış gösteren protein sayısı sınırlı olup KRT10 ve BPIFA1 öne çıkmıştır. HG'nin, hücresel stres yanıtı ve sekresyon süreçlerinin birlikte aktive olduğu en zengin proteomik profile sahip olduğı belirlenmiştir. SG'de ise polimerik immünoglobulin reseptör aktivitesi anlamlı bulunmuştur (padj<0,05). Metagenomik analizde HG'de mikrobiyal çeşitlilik azalırken, SG'de inflamasyonla ilişkili bakteriyel taksonlarda artış gözlenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen proteomik ve metagenomik verilerin entegre analizi, BAKH'nin yalnızca mine mineralizasyonuna ait bir defekt olmadığını, konak dokuları, immün yanıtlar ve oral mikrobiyota arasındaki etkileşimler tarafından şekillenen kompleks bir biyolojik durum olduğunu göstermektedir. Hastalık şiddeti ile ilişkili varyasyonların, çok katmanlı bir patogenez kavramını desteklediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Molar–Incisor Hypomineralization (MIH) is a qualitative enamel defect affecting one or more first permanent molars and often the incisors. Despite its high prevalence, its etiology remains unclear. Knowledge about the underlying cellular and molecular mechanisms, as well as the associated oral microbial profile, is still limited. This study aimed to evaluate the multilayered nature of MIH by integrating salivary proteomic data, reflecting host response, with metagenomic data representing the oral microbial ecosystem. A total of 12 children aged 8–14 years were included: caries-free (Control Group; CG, n=6), mild MIH (Mild Group; MG, n=3), and severe MIH (Severe Group; SG, n=3). Salivary proteomes were analyzed using nano-LC–MS/MS. Statistical analysis was performed with the Kruskal–Wallis test followed by Benjamini–Hochberg correction (q<0.10), and significant proteins were further evaluated using Dunn's post-hoc test. Microbiome analysis was conducted via 16S rRNA sequencing, with comparisons at diversity and genus levels. Only a limited number of proteins showed significant increases in the CG, with KRT10 and BPIFA1 being notable. The MG exhibited the richest proteomic profile, characterized by the simultaneous activation of cellular stress responses and secretion-related pathways. In the SG, polymeric immunoglobulin receptor activity was the only significantly enriched function (padj<0.05). Metagenomic analysis revealed decreased microbial diversity in the MG and an increase in inflammation-associated bacterial taxa in the SG. Overall, the integrated proteomic and metagenomic findings suggest that MIH is not solely a mineralization defect but a complex biological condition shaped by interactions among host tissues, immune responses, and the oral microbiota, supporting a multilayered pathogenesis.