Yüksek yağlı yem ve düşük doz streptozotosin ile diabet oluşturulan sıçanlarda tirzepatid'in mesane üzerine etkileri
The effects of tirzepatide on bladder in high-fat-fed and low-dose streptozotocin induced diabetic rats
  1. Tez No: 1012897
  2. Yazar: RÜMEYSA TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ARIOĞLU İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Tirzepatid, bir dual GİP/GLP-1 reseptör agonistidir ve Tip 2 diabetik (T2D) ve obezite tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diabet, dünya genelinde hali hazırda 530 milyondan fazla insanı etkileyen ve görülme sıklığı her geçen gün artan kronik, metabolik bir hastalıktır. Diabet, kardiyovasküler, renal ve oküler fonksiyonlardaki bozukluklar nedeniyle önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Genel olarak alt üriner sistem disfonksiyonu (AÜSD) ve özel olarak mesane disfonksiyonu da diabetik bireylerde aynı derecede yaygındır. Diabetik hastaların yaklaşık %80'inde mesane fonksiyonel ve yapısal olarak etkilenmektedir. Son birkaç yılda tirzepatid'in kardiyovasküler sistem üzerine etkileri başta olmak üzere birçok sistemdeki olumlu etkilerini ortaya koyan klinik çalışma sonuçları yayınlanmıştır. Öte yandan, tirzepatidin sağlıklı veya diabetik mesane üzerine etkilerini gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, tez çalışmamızda, yüksek yağlı diyet (YYD) ve düşük doz STZ ile oluşturulan T2D modelinde, dual GİP/GLP-1 reseptör agonisti olan tirzepatid'in mesane üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, 4 hafta boyunca YYD ile beslenen sıçanlarda düşük doz STZ (30 mg/kg, ip) ile diabet oluşturulmuştur, komplikasyonların oluşumu için 8 hafta beklenmiştir, sonrasında 8 hafta boyunca tirzepatid tedavisi (0.675 mg/kg, sc, 2 günde bir) uygulanmıştır. Bu süre sonunda sakrifiye edilen sıçanlardan mesane dokusu izole edilerek organ banyosunda ilacın fonksiyonel etkisi incelenmiştir. Ayrıca, bir grup sıçanın mesane dokusu dondurularak mesane büyümesi, fibrozis ve inflamasyon yolakları ile ilgili genlerin mRNA ifadeleri belirlenmiştir. Tirzepatid tedavisi diabetik sıçanlarda kan şekerini, özellikle de açlık kan şekerini diabete oranla anlamlı olarak düşürmüş, beden ağırlığını ise etkilememiştir. Tedavi, ayrıca, diabetik sıçanlarda 24 saatlik su tüketimini ve idrar volümünü de anlamlı olarak azaltmıştır. Öte yandan, tedavi diabete bağlı mesane ağırlığındaki artışı düzeltememiştir. Tirzepatid tedavisinin diabetik mesane striplerinde kasılma ya da gevşeme yanıtlarına herhangi bir etkisi olmamıştır. Buna ek olarak, tedavi mesane büyümesinde, fibrozis ve inflamasyon yolaklarında yer alan NGF, AT1, AT2, kolajen I, kolajen III, TGF-β ve MCP-1 genlerinin mRNA ekspresyonlarını da etkilememiştir. Sonuç olarak, çalışmamızda, 8 haftalık tirzepatid tedavisinin deneysel T2D modelinde mesane ağırlık artışına ya da fonksiyonuna herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. Gelecek çalışmalar, tirzepatidin diabetik mesanedeki etkilerini aydınlatmak bakımından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Tirzepatide is a dual GIP/GLP-1 receptor agonist and is widely used in the treatment of type 2 diabetes (T2D) and obesity. Diabetes is a chronic metabolic disease that currently affects more than 530 million people worldwide, and its prevalence is rising rapidly. Diabetes is a major cause of morbidity and mortality due to impairments in cardiovascular, renal, and ocular function. Lower urinary tract dysfunction (LUTD) and particularly bladder dysfunction are common in people with diabetes. In approximately 80% of patients with diabetes, both structure and function of the bladder is affected. The findings of clinical trials have recently been reported that tirzepatide exerts beneficial effects on the cardiovascular system and many other systems. On the other hand, the potential effects of tirzepatide on healthy or diabetic bladder have not been investigated yet. Therefore, the aim of our thesis study was to investigate the effects of tirzepatide, a dual GIP/GLP-1 receptor agonist, on the bladder in a T2D model induced by a high-fat diet (HFD) and low-dose STZ. For this purpose, diabetes was induced by STZ (30 mg/kg, i.p.) injection after 4 weeks of high fat diet feeding. After 8-week of diabetes period, the rats were treated with tirzepatide (0.675 mg/kg, s.c., every other day) for 8 weeks. At the end of this period, the rats were sacrified, bladder tissues were isolated and contraction/relaxation responses were evaluated. Additionally, bladder tissues were also frozen, and mRNA expression levels of genes related to bladder growth, fibrosis, and inflammation pathways were determined. Tirzepatide treatment significantly reduced blood glucose levels, particularly fasting blood glucose, in diabetic rats compared to the control group, but it had no effect on body weight. The treatment also significantly reduced 24-hour water intake and urine volume in diabetic rats. On the other hand, the treatment did not correct the increase in bladder weight due to diabetes. Moreover, tirzepatide treatment had no effect on contraction or relaxation responses in diabetic bladder strips. In addition, the treatment did not affect the mRNA expression of the NGF, AT1, AT2, collagen I, collagen III, TGF-β, and MCP-1 genes which are involved in the pathways related to bladder enlargement, fibrosis, and inflammation. In conclusion, we found that 8-week tirzepatide treatment had no significant effects on increased bladder weight or bladder function in an experimental T2D model. Future studies may help to clarify the effects of tirzepatide on diabetic bladder.