Sıçan tip 2 diyabet modelinde GLP-1 reseptör agonisti semaglutidin kardiyovasküler etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the cardiovascular effects of the GLP-1 receptor agonist semaglutide in a rat model of type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 1016112
  2. Yazar: MERYEM ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KALELİ DURMAN, DOÇ. DR. SAVAŞ ÜSTÜNOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
Özet
Semaglutid, obezite ve tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) tedavisi için onaylanmış uzun etkili bir GLP-1 reseptör agonistidir. Glisemik kontrol ve kilo kaybı üzerindeki etkilerinin yanı sıra kardiyoprotektif potansiyeli olan semaglutidin, T2DM'de kardiyovasküler etkileri ve bu etkilere aracılık eden olası mekanizmalar tam olarak aydınlatılmamıştır. Çalışmamızda, sıçanlarda oluşturulan deneysel T2DM modelinde semaglutidin olası kardiyometabolik ve kardiyoprotektif etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Erkek Wistar sıçanlarda yüksek yağlı-yüksek fruktozlu diyet ve düşük doz streptozotosin (HFHFD/STZ) ile indüklenen deneysel T2DM modelinde semaglutid 0,15 mg/kg, 0,3 mg/kg ve 0,6 mg/kg dozlarında 6 hafta i.p. uygulanmıştır. 15. hafta sonunda sıçan ağırlığı, yem-su tüketimi, açlık glukozu, sakrifikasyon sonrası ise plazmada insülin, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca plazma ve perivasküler adipoz doku (PVAD)'da adiponektin, leptin, omentin ve TNF-α düzeyleri değerlendirilmiştir. İzole edilen kalplere Langendorff sisteminde 30dk global iskemi ve 60dk reperfüzyon uygulanarak kardiyak fonksiyon parametreleri ölçülmüş, ayrıca perfüzatta CK-MB ve troponin-T; kalplerde MDA ve SOD düzeyleri tayin edilmiştir. Ayrıca kalp, karaciğer, torasik aorta ve PVAD histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Bulgularımız, semaglutid tedavisinin deneysel T2DM modelinde vücut ağırlığı ve kardiyometabolik parametrelerde belirgin iyileşme sağladığını göstermiştir. Semaglutid ayrıca plazma ve PVAD'da adipositokin profilini düzenleyerek adipoz doku kaynaklı metabolik-inflamatuvar yanıtları olumlu yönde modüle etmiştir. Langendorff sisteminde değerlendirilen kardiyodinamik parametrelerde belirgin değişiklik saptanmamakla birlikte, miyokardiyal hasar ve oksidatif stres göstergelerindeki azalma kardiyoprotektif potansiyeli desteklemektedir. Kalp ve karaciğer dokularındaki kısmi histopatolojik iyileşme de bu etki profilini güçlendirmektedir. Sonuç olarak bulgularımız, semaglutidin T2DM'de olası kardiyovasküler koruyucu etkilerinin; adipositokin dengesinin düzenlenmesi, oksidatif stresin baskılanması ve miyokardiyal hücre hasarının azaltılması gibi kardiyometabolik ve hücresel mekanizmalar üzerinden ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Semaglutide is a long-acting GLP-1 receptor agonist approved for the treatment of obesity and type 2 diabetes mellitus (T2DM). Although semaglutide improves glycemic control and promotes weight loss, its cardiovascular effects and the mechanisms underlying its cardioprotective potential in T2DM remain incompletely understood. This study aimed to evaluate the possible cardiometabolic and cardioprotective effects of semaglutide in an experimental rat model of T2DM. Experimental T2DM was induced in male Wistar rats using a high-fat high-fructose diet combined with low-dose streptozotocin (HFHFD/STZ). Semaglutide was administered intraperitoneally at doses of 0.15, 0.3, and 0.6 mg/kg for 6 weeks. At week 15, body weight, food and water intake, and fasting blood glucose levels were assessed. After sacrifice, plasma insulin, total cholesterol, and triglyceride levels were measured. Adiponectin, leptin, omentin, and TNF-α levels were also determined in plasma and perivascular adipose tissue (PVAT). Isolated hearts were subjected to 30 min global ischemia followed by 60 min reperfusion in the Langendorff system, and cardiac functional parameters were recorded. CK-MB and troponin-T levels were measured in the perfusate, while MDA and SOD levels were evaluated in heart tissue. Heart, liver, thoracic aorta, and PVAT were examined histopathologically. Semaglutide improved body weight and cardiometabolic parameters in experimental T2DM. It also favourably modulated adipocytokine profiles in plasma and PVAT. Although cardiac functional parameters were not markedly altered, reduced myocardial injury and oxidative stress markers supported its cardioprotective potential. Partial histopathological improvements in heart and liver tissues further strengthened this profile of effects. Consequently, semaglutide ameliorates diabetic cardiometabolic dysfunction.