Subakut aflatoksin zehirlenmesi oluşturulan etçi piliçlerde enrofloksasinin farmakokinetiğinin araştırılması
The Investigation of enrofloxacin's pharmacokinetics in broiler chickens with subacute aflatoxicosis
- Tez No: 123781
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
53 ÖZET Subakut Aflatoksin Zehirlenmesi Oluşturulan Etçi Piliçlerde Enrofloksasinin Farmakokinetiğinin Araştırılması Bu araştırma, subakut aflatoksin zehirlenmesi oluşturulan etçi piliçlerde, enrofloksasinin farmakokinetiğinde herhangi bir değişikliğin olup olmayacağının belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, günlük, aşı uygulanmamış, 170 adet, erkek, Rose-PM ırkı, etçi civciv kullanılmıştır. Çalışmada biri kontrol 4'ü deneme 5 grup oluşturulmuştur, iler bir grupta 34 hayvan tutulmuş ve yine her bir grup iki alt gruba (a,b) ayrılmıştır. Kontrol grubuna aflatoksin içermeyen yem verilirken, deneme gruplarına ise sırasıyla 0,05 ppm (Grup II), 0, 1 ppm (Grup III), 0,5 ppm (Grup IV) ve 1 ppm (Grup V) total aflatoksin içeren yem otuz gün süreyle verilmiştir. Denemenin 15. ve 30. günlerinde her bir gruptan 10'ar hayvan kesilerek glikoz, alkalen fosfataz (ALT), aspartat amino transferaz (AST), gama glutamil transpeptidaz (GGT), alkalen fosfataz (ALP), laktad dehidrogenaz (LDH), kolesterol, trigliserid ve total protein düzeyleri, karaciğer makroskobik ve mikroskobik bulguları, canlı ağırlık kazancı ile 30. gün karaciğer aflatoksin düzeyleri değerlendirilmiştir. Otuzuncu günün sonunda kontrol ve deneme gruplarından 7'şer hayvan alınarak Dİ ve kursak içi 10 mg/kg dozunda enrofloksasin verilmiş; 0,08., 0,25., 0,50., L, 2., 4., 6., 8., 12., 18., 24., 30., 36. saatlerde kan alınmış ve serumları çıkarılarak antibiyotik düzeyleri belirlenmiştir. Otuzuncu günün sonunda karaciğer dokusunun makroskobik görünümünde kontrol grubuna göre, Grup IV ve Grup V'de bütün loplarda nokta tarzında kanamalar, safranın akışkanlığında azalma, dokuda sarımtırak bir renk değişikliği, safra kesesinde konjesyon, ödem ve büyüme görülmüştür. Grup II ve Grup III'de ise kontrole göre sarıya kaçan çok hafif bir renk değişikliği ve peteşiyel kanamalar gözlenmiştir. Fakat bu renk değişikliği Grup IV ve Grup V'deki kadar belirgin bulunmamıştır. Karaciğerin mikroskobik görünümü sonucunda; 15 gün süreyle aflatoksin alan bütün gruplarda düşük dozdan yüksek doza gidildikçe artan karaciğer doku hasarları görülmüştür. Grup III, Grup IV ve Grup V'de, nodüler lenfoid hücre infiltrasyonları, safra kanalı proliferasyonu ve portal alanlarda bağ dokusu artışı izlenmiştir. Hepatositlerin asiner tarzda düzenlenimi Grup IV'de gözlenirken, Grup V'de hepatositlerde yağlı değişiklik, fokal nekroz, vakuoler bozulmalar ve mononüklear hücre infiltrasyonları şekillenmiştir. Otuz gün süreyle aflatoksin alan gruplardan Grup II, Grup III, Grup III, Grup IV ve Grup V'de önceki dönemdekilere benzer yapısal değişiklikler incelenmekle birlikte Grup IV ve Grup V'de parenşim hücrelerinde nekroz ve yağlı değişiklikler ile karakterize doku hasarı, Grup II'de safra kanallarından köken aldığı düşünülen papiller kist adenom görülmüştür. Kan değişkenlerinden 15. günde, kontrole göre kolesterol düzeyinde, IV ve V. Grupta; total protein düzeyinde II., III., IV. ve V. Grupta, GGT düzeyinde II., III., IV. ve V.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY The Investigation of Enrofloxacin's Pharmacokinetics in Broiler Chickens with Subacute Aflatoxicosis This research was aimed to determine whether the pharmacokinetic of enrofloxacin's would show any changes in broiler chickens with subakute aflatoxicosis. For this purpose, total 170, daily, nonvaecinaled, male, Rosc-PM strain, broiler chicks were used. Five main groups were designed, one of them was control. Each group contained 34 animals and each group also was divided into 2 groups (a, b), while the control group received normal food (without ailatoxin) during 30 days, the experimental groups received feed with aflatoxin, orderly, 0.05 ppm (Group II), 0.1 ppm (Group III), 0.5 ppm (Group IV), and 1 ppm (Group V). On the 15* and 30th days of experiments, 10 animals from each groups were cut and their glucose, ALT, GGT, ALP, LDI I, cholesterol, triglyceride and total protein levels, macroscopic and microscopic findings in livers, body weight gain and their liver aflatoxin levels were compared. At the end of 30 day, 7 animals were taken from control and experimental groups and 10 mg/kg enrofloxacin were administrated by IV and intra-crop at the 0.08, 0.25, 0.50, 1., 2., 4., 6., 8., 12., 18., 24., 30., and 36th hours, their blood were taken, after separation of sera, their antibiotic antibiotic levels were determined. At the end of 30* day, macroscopic panorama of liver tissue showed petechial hcamorrhagia in all lobes of Group IV and V, less viscosity of bile, yellowish colour change in tissue, congestion, odema and hypertrophy, compared to control. Very light yellowish colour change and petechial hcamorrhagia, were seen in Group II and III, according to control. But it was not stronger like Group IV and V. The microscopic demonstration of liver showed tissue damages, compatible with doses, from lower to higher for 15 days. For Group 111., IV. and V.; nodulcr lenfoid cell infiltrations, bile duct proliferation and increases of connective tissues were seen in portal areas. While hepatocytes with aciner organisation were seen in the Group II; the fatty changes of hepatocyts, focal necrosis, vacuolar deficiencies and mononuclear cell infiltrations were occurcd in the Group V. While Groups II and III showed simi liar structural changes like previous periods, Group IV and V demonstrated necrosis in parenchim cells and tissue damage, characterised with fatty changes, in addition, papiller cyst adenom, may be originated bile duct, was seen in Group II. On the 15* day, significant decreases in Groups IV and V were seen, compared to control rcgardig to cholesterol level; in Group II, III, IV and V, regarding total protein level; significant inrcascs in Groups II, III, IV and V regard to GGT level.