2018-2025 yılları arasında Marmara Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran endometrium kanseri tanılı hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients diagnosed with endometrial cancer admitted to Marmara University Department of Obstetrics and Gynecology between 2018-2025
  1. Tez No: 1012900
  2. Yazar: İKBAL HANSA BEDİR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  6. Anahtar Kelimeler: (Endometrium kanseri, nüks analizi, LVAİ, sağ kalım analizi, MMR-d), (Endometrial cancer, recurrence analysis, LVSI, survival analysis, d-MMR)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET 2018-2025 YILLARI ARASINDA MARMARA ÜNİVERSİTESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM KLİNİĞİNE BAŞVURAN ENDOMETRİUM KANSERİ TANILI HASTALARIN RETROSPEKTİF ANALİZİ İkbal Hansa BEDİR Doç. Dr. Serkan AKIŞ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi Amaç: Bu çalışma, 2018-2025 yılları arasında endometrium kanseri (EK) tanısı alan hastaların klinik ve patolojik özelliklerini, cerrahi sonuçlarını ve nüks paternlerini; özellikle endometrioid ve non-endometrioid alt tipler arasındaki farklara odaklanarak retrospektif olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda tedavi gören toplam 333 hasta dahil edilmiştir. Hastalar histolojik alt tiplerine göre kategorize edilmiştir. Nüks ve sağ kalım açısından anlamlı risk faktörlerini belirlemek amacıyla Mann-Whitney U testi, tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile Kaplan- Meier analizleri dahil olmak üzere çoklu istatistiksel analizler uygulanmıştır. Bulgular: Çalışma kohortunun %76,8'i Evre I hastalarından oluşmaktadır. Endometrioid tipte nüks analizi, tümör boyutu (p=0,012), derin myometrial invazyon (p<0,001) ve d-MMR varlığının (p=0,019) anlamlı belirteçler olduğunu göstermiştir. Sağ kalım analizlerinde, lenfovasküler alan invazyonu (LVAİ) varlığının genel sağ kalım üzerinde kritik bir prognostik eşik olduğu saptanmıştır. Özellikle non-endometrioid grupta LVAİ pozitifliği, sağ kalım eğrilerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumsuz etkilemekte (p<0,001) ve nüks riskini yaklaşık 4,3 kat (OR: 4,33) artırmaktadır. Çoklu değişkenli regresyon modelinde, endometrioid tip EK nüksü için tümör boyutu (OR: 1,035) bağımsız risk faktörü olarak saptanmıştır. Ayrıca yaşın her bir yıl artışı mortalite riskini %6 oranında artırmaktadır (p<0,001). Sonuç: Araştırma bulguları, LVAİ mevcudiyetinin, özellikle agresif histopatolojik alt tiplerde sağ kalım beklentisini dramatik şekilde düşüren ve nüksü öngören en güçlü biyolojik göstergelerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Endometrioid tipte nüksün tahmininde geleneksel patolojik veriler ön planda iken, non-endometrioid tipte LVAİ ve sistemik faktörlerin sağ kalım üzerindeki belirleyici etkisi, hastaların yönetiminde moleküler ve vasküler profilin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
SUMMARY RETROSPECTIVE ANALYSIS OF PATIENTS DIAGNOSED WITH ENDOMETRIAL CANCER ADMITTED TO MARMARA UNIVERSITY DEPARTMENT OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY BETWEEN 2018-2025 İkbal Hansa BEDİR Doç. Dr. Serkan AKIŞ SPECIALTY THESIS IN THE DEPARTMENT OF OBSTETRICS AND GYNECOLOGY Objective: This study aims to retrospectively analyze the clinic and pathological characteristics, surgical outcomes, and recurrence patterns of patients diagnosed with endometrial cancer between 2018 and 2025, with a specific focus on distinguishing between endometrioid and non-endometrioid subtypes. Materials and Methods: A total of 333 patients who underwent treatment at Marmara University Department of Obstetrics and Gynecology were included in the study. Patients were categorized based on histological subtypes. Statistical analyses, including Mann-Whitney U tests, univariate and multivariate logistic regression and Kaplan- Meier analyses were performed to identify significant risk factors for recurrence and overall survival. Results: The study cohort consisted of 76.8% Stage I patients. Recurrence analysis in the endometrioid type showed that tumor size (p=0.012), deep myometrial invasion (p<0.001), and d-MMR presence (p=0.019) were significant markers. In survival analyses, the presence of lymphovascular space invasion (LVSI) was identified as a critical prognostic threshold for overall survival. Particularly in the non-endometrioid type of EC group, LVSI positivity significantly adversely affected survival curves (p<0.001) and increased the risk of recurrence approximately 4.3-fold (OR: 4.33). In the multivariate logistic regression model, tumor size (OR: 1.03) was identified as independent risk factor for endometrioid recurrence. Additionally, each one-year increase in age increased the mortality risk by 6% (p<0.001). Conclusion: The research findings reveal that the presence of LVSI is one of the strongest biological indicators predicting recurrence and dramatically lowering survival expectations, especially in aggressive histopathological subtypes. While traditional pathological data are prominent in predicting recurrence in the endometrioid type, the decisive effect of LVSI and systemic factors on survival in the non-endometrioid type emphasizes the importance of considering molecular and vascular profiles in patient management.