Büyükşehir belediyelerinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal itibar üzerindeki rolü: Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of public relations activities on corporate reputation in metropolitan municipalities The case of Konya Metropolitian Municipality
  1. Tez No: 1012901
  2. Yazar: NADİDE ÜLKÜ ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
Özet
Modern kamu yönetimi anlayışında büyükşehir belediyeleri, sundukları hizmetlerin ötesinde paydaşlarıyla kurdukları stratejik iletişim süreçleriyle toplumsal meşruiyet ve güven inşa etmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, büyükşehir belediyelerinde yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin (tanıma, tanıtma, tanıma ve tanıtma boyutları), kurumsal itibar algısı üzerindeki rolünü Konya Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden ampirik olarak analiz etmektir. Çalışma kapsamında Konya'nın merkez ilçelerinde (Karatay, Meram, Selçuklu) ikamet eden 400 gönüllü katılımcıdan yüz yüze anket tekniği ile veri toplanmıştır. Bulgular, halkla ilişkiler boyutlarının kurumsal itibar ile pozitif ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki içinde olduğunu, 'tanıtma' faaliyetlerinin ise en güçlü yordayıcı olduğunu göstermektedir. Demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde; cinsiyet, yaş ve eğitim durumunun kurumsal itibar algısı üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda,“Konya Modeli Belediyecilik”felsefesiyle yürütülen stratejik halkla ilişkiler faaliyetlerinin, belediyenin kurumsal itibarı üzerinde belirleyici bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, büyükşehir belediyelerinde halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurumsal itibara sağladığı katkıyı literatürde ampirik bir zemine taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the modern public administration approach, metropolitan municipalities build social legitimacy and trust through strategic communication processes established with their stakeholders, beyond the services they provide. The primary objective of this research is to empirically analyze the role of public relations activities (recognition, promotion, and recognition-promotion dimensions) carried out in metropolitan municipalities on the perception of corporate reputation, using Konya Metropolitan Municipality as a case study. Within the scope of the study, data were collected from 400 volunteer participants residing in the central districts of Konya (Karatay, Meram, Selçuklu) via face-to-face survey technique. Findings indicate a positive and highly significant relationship between all dimensions of public relations and corporate reputation perception, with 'promotion' activities being the strongest predictor. Demographic variables such as gender, age, and education level showed no significant difference in reputation perception. Consequently, it was determined that strategic public relations activities conducted under the 'Konya Model Municipality' philosophy play a decisive role in corporate reputation, providing an empirical foundation for this relationship in the literature.