Çeşitli klinik örneklerden izole edilen Enterobacterales ve Pseudomonas türlerinde karbapenem heterodirencinin araştırılması
Investigation of carbapenem heteroresistance in Enterobacterales and Pseudomonas species isolated from various clinical specimens
- Tez No: 1012899
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVER YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Heterodirenç, rutin tanı testleriyle her zaman ortaya konulamadığından, bu fenotipi taşıyan bakteriler yanlışlıkla duyarlı olarak değerlendirilebilmektedir. Homojen dirence dönüşebilme ve tedavi başarısızlığına neden olabilme potansiyeli nedeniyle, heterodirencin saptanması klinik ve mikrobiyolojik açıdan önem taşımaktadır. Çalışmamıza, ertapenem, imipenem ve meropeneme dirençli olmadığı belirlenen 142 Enterobacterales izolatı ile imipenem ve meropeneme dirençli olmadığı belirlenen 69 Pseudomonas aeruginosa izolatı dahil edilmiştir. Karbapenemlere karşı heterodirenç varlığı, popülasyon analiz profili ve disk difüzyon yöntemleri kullanılarak araştırılmış; ayrıca disk difüzyon yönteminin heterodirenç saptamadaki performansı değerlendirilmiştir. Heterodirençli izolatların, dirençli alt popülasyonlarına ait MİK değerleri sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Heterodirençli olduğu belirlenen izolatlarda karbapenemaz aktivitesini incelemek amacıyla fenotipik yöntem olarak mCIM, genotipik yöntem olarak ise gerçek zamanlı PZR kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Enterobacterales izolatlarında imipeneme karşı heterodirenç %1,4 düşük düzeyde saptanırken, meropeneme karşı heterodirenç gösterilememiştir. Buna karşılık, P. aeruginosa izolatlarında karbapenem heterodirenci %29 bulunmuş ve imipenem heterodirencinin meropenem heterodirencine göre daha yüksek oranda görüldüğü belirlenmiştir. Disk difüzyon testinde gözlenen zon içi üremenin heterodirenç açısından uyarıcı bir bulgu olduğu; ancak tek başına güvenilir bir gösterge olarak değerlendirilemeyeceği görülmüştür. Heterodirençli izolatlarda yapılan fenotipik ve genotipik incelemelerde karbapenemaz varlığı gösterilememiştir. Sonuç olarak çalışmamızda rutin antibiyotik duyarlılık testleriyle duyarlı olarak sınıflandırılan izolatlarda da dirençli alt popülasyonların bulunabileceği gösterilmiştir. Bu durum, antibiyotik tedavisi sırasında dirençli alt popülasyonların seçilerek çoğalabileceğini ve klinik yanıtsızlık ya da tedavi başarısızlığına katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Heterodirenç saptanmasında referans yöntem olarak kabul edilen PAP, emek yoğun, zaman alıcı ve rutin laboratuvar iş akışına uygun olmayan bir yöntemdir. Bunun yanında, disk difüzyon yönteminin PAP'ın yerine kullanılabilecek yeterlilikte olmadığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla, heterodirencin güvenilir biçimde saptanmasını sağlayacak, standardize ve rutine uygulanabilir yeni yöntemlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Heteroresistance is can not be detected by routine diagnostic tests; therefore, bacteria carrying this phenotype may be incorrectly classified as susceptible. Due to its potential to convert into homogeneous resistance and to cause treatment failure, detection of heteroresistance is of clinical and microbiological importance. A total of 142 Enterobacterales isolates determined not to be resistant to ertapenem, imipenem, and meropenem, and 69 Pseudomonas aeruginosa isolates determined not to be resistant to imipenem and meropenem were included in our study. The presence of heteroresistance to carbapenems was investigated using population analysis profile and disk diffusion methods; additionally, the performance of the disk diffusion method in detecting heteroresistance was evaluated. The MIC values of the resistant subpopulations of heteroresistant isolates were determined by the broth microdilution method. In isolates identified as heteroresistant, mCIM was used as the phenotypic method and real-time PCR as the genotypic method to investigate carbapenemase activity. As a result of the study, heteroresistance to imipenem was detected at a low rate of 1.4% among Enterobacterales isolates, whereas heteroresistance to meropenem could not be demonstrated. In contrast, carbapenem heteroresistance was found in 29% of P. aeruginosa isolates, and imipenem heteroresistance was determined to be observed at a higher rate than meropenem heteroresistance. It was observed that growth within the inhibition zone in the disk diffusion test was an indicative finding for heteroresistance; however, it could not be considered a reliable indicator on its own. Phenotypic and genotypic investigations performed on heteroresistant isolates did not demonstrate the presence of carbapenemase. In conclusion, it was demonstrated that resistant subpopulations may also be present in isolates classified as susceptible by routine antimicrobial susceptibility tests. This suggests that resistant subpopulations may be selected and proliferate during antibiotic therapy, potentially contributing to clinical non-response or treatment failure. PAP, which is considered the reference method for detecting heteroresistance, is labor-intensive, time-consuming, and not suitable for routine laboratory workflow. In addition, the disk diffusion method was found not to be sufficient to replace PAP. Therefore, to develop standardized and routinely applicable new methods that can be reliably to detect heteroresistance is needed.