Patella kırıkları sonrası cerrahi tedavi ve konservatif tedavi uygulanan hastaların diz eklemi ekstansör kaslarının yüzeyel elektromyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the extensor muscles of the KNEE joint of patients with surgical and conservative treatment after patella fractures by surface electromography
- Tez No: 802478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN MERT TOPKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Patella kırıkları sonrası kırığın sadece osseöz yapıyı değil, tüm ekstansör mekanizmayı etkileyebileceği için yüzeyel elektromyografi eşliğinde kırık ve sağlam tarafta rektus femoris, vastus medialis ve vastus lateralis kaslarının elektrofizyolojik fonksiyonlarının incelenmesi çalışmamızın amacı olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda kliniğimize 2018-2022 yılları arası başvurup, patella kırığı tanısı aldıktan sonra konservatif veya cerrahi olarak tedavi edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Dahil etme ve dışlama kriterleri doğrultusunda çalışmamıza alınan 26 hastanın maksimum istemli kontraksiyon testi ve üç ayrı egzersizde rektus femoris, vastus lateralis ve vastus medialis kasları yüzeyel elektromyografi ile değerlendirilmiştir. Böstman skorlama formu ile fonksiyonel değerlendirme yapılmıştır. Bulgular: Toplam 6 kadın, 20 erkek olmak üzere 26 hasta değerlendirildi. Ortalama yaş 42,8 (Ss±12,02), ortalama takip süresi 25,3 ay (Ss±12,3) idi. Konservatif tedavi uygulanan hasta sayısı 14, cerrahi tedavi uygulanan hasta sayısı 12 idi. Böstman skoru konservatif tedavi / cerrahi tedavi uygulanan hastalarda ortalama 26 (20,2-28,7) / 26 (24-28) olarak hesaplandı. Kırık taraflarda diz ekstansiyon egzersizi sırasında yapılan yüzeyel elektromyografi sonucu rektus femoris kasının normalize değerlerinin tedavi türlerine göre karşılaştırılmasında istatistiksel anlamlı fark saptandı. VM/VL oranı tedavi türüne göre kırık ve sağlam taraf arasında karşılaştırıldığında, sağlam taraf VM/VL değerleri daha yüksek çıksa da aralarında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: Yüzeyel elektromyografi değerleri ile Böstman fonksiyonel skorları arasında korelasyon saptanmamıştır. YEMG, patella kırıkları sonrası diz ekstansör kaslarının elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi ve iyileşme sürecinin bir bütün olarak ele alınmasında yardımcı bir yöntemdir. Egzersiz çeşitliliğinin ve hasta sayısının arttırıldığı, kırık ve YEMG ilişkisini irdeleyen yeni çalışmalar literatüre kazandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study was to examine the electrophysiological functions of the rectus femoris, vastus medialis and vastus lateralis muscles on the fracture and intact side, with the help of superficial electromyography, considering that the fracture may affect not only the osseous structure but also the entire extensor mechanism after patella fractures. Material and Method: İn our study, patients who applied to our clinic between 2018-2022 and were treated conservatively or surgically after being diagnosed with patella fracture were evaluated retrospectively. In accordance with the inclusion and exclusion criteria, the maximum voluntary contraction test of 26 patients included in our study and the rectus femoris, vastus lateralis and vastus medialis muscles were evaluated by superficial electromyography in three separate exercises. Functional evaluation was made with the Böstman scoring form. Results: A total of 26 patients, 6 female and 20 male, were evaluated. The mean age was 42.8 (Ss±12.02), and the mean follow-up time was 25.3 months (Ss±12.3). The number of patients who received conservative treatment was 14, and the number of patients who underwent surgical treatment was 12. Böstman score was calculated as 26 (20.2-28.7) / 26 (24-28) in patients who underwent conservative treatment / surgical treatment. A statistically significant difference was found in the comparison of the normalized values of the rectus femoris muscle according to the treatment types, as a result of the surface electromyography performed during the knee extension exercise on the fractured sides. When the VM/VL ratio was compared between the fracture and the healthy side according to the treatment type, no statistically significant difference was found between them, although the VM/VL values of the intact side were higher. Conclusion: No correlation was found between superficial electromyography values and Böstman functional scores. SEMG is a helpful method for the electrophysiological evaluation of knee extensor muscles after patellar fractures and the healing process as a whole. New studies that increase the variety of exercise and the number of patients and examine the relationship between fracture and SEMG should be brought to the literature.