Veri iletişim ağları
Data transmission networks
  1. Tez No: 101291
  2. Yazar: SAFİYE KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN YÖRÜKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
VERİ İLETİŞİM AĞLARI ÖZET Günümüzde Veri İletişimi hayatın ve teknolojinin her kademesine girmiş durumdadır. Bu çalışmada veri ve iletişimin alt yapı taşlarının tanımlanmış ve bu birimlerin açıklamaları yapılmıştır. Öncelikle kullanılan PC terminallerin ve iletişiminde nasıl kullanıldığı ve bunun temel çalışma sistemleri verilmiştir. Gerek PC terminalden gerekse farklı ünitelerin aralarında oluşan mesajlar ve bunların kullanıldığı iletişim kanallarının prensipleri detaylandınlmıştır. Bu kurulan iki ve ikiden fazla birimin aralarındaki veri iletişiminin genel alan ağlarında konumlanması ve bu ağlardaki uzaklık ve hız unsurlarından bahsedilmiştir. Sonuç olarak da veri iletişimin en önemli yapı taşı olan iletişim protokolleri, protokollerin yapısal durumu bunların veri iletişimine getirdiği gizlilik ve hata kontrol mekanizmaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
DATA TRANSMISSION NETWORKS ABSTRACT Today data transmission is encountered at every level of our life and of the technology. In this study fundamentals of data and transmission have been defined and these units have been explained. Firstly, the PC terminals, their use in transmission and the basic systems of operation have been discussed. The messages from the PC terminals and among various units and the principles of the transmission channels where these are used have been detailed. The location of the data transmission between two or more units in the general network have been explained along with the elements of distance and speed in those networks. Finally, the most critical element of data transmission, the transmission protocols, their structure and the confidentiality they provide for the data transmission, and the error control mechanisms have been discussed.