DC iletkenlik ölçüm sistemi
DC conductivity measurement system
  1. Tez No: 101290
  2. Yazar: LEVENT SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN DİBEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
DC İLETKENLİK ÖLÇÜM SİSTEMİ LEVENT SÖZEN Anahtar Kelimeler : Özdirenç, öziletkenlik, iki uçlu prop tekniği, dört uçlu prop tekniği Özet : İletken bir malzemenin S/m cinsinden özdirencinin (resistivity) ve öziletkenliğinin (conductivity) tespit edilebilmesi için temel olarak iki ölçüm yöntemi vardır. Bunlar DC İletkenlik ve AC İletkenlik ölçüm teknikleridir. DC iletkenlik ölçüm tekniğinde iki türlü prop ölçüm tekniği kullanılır. Bunlar iki uçlu ve dört uçlu prop ölçüm teknikleridir. DC İletkenlik ölçüm tekniği, kesitleri düzgün bir alana sahip (kare, dikdörtgen veya dairesel) olan iletken çubukların ölçümlerinde kullanılır. Dört uçlu prop tekniği ise, kesit alam düzgün olmayan, şekli düzensiz olan numunelerin ölçümlerinde kullanılır.
Özet (Çeviri)
DC CONDUCTIVITY MEASUREMENTSYSTEM LEVENT SÖZEN Keywords : Resistivity, conductivity, two point probe Abstract : There are two measurement method to determine the conductivity of a conducting material by means of S/m. These are DC Conductivity and AC Conductivity measurement techniques. In this study, resistivity and conductivity of samples were calculated by using with two point probe technique in conjunction with DC conductivity measurement method. u