Mimar ve eğitimci kimliğiyle Aydın Kunt
Identification of Aydin Kunt as an architect and a lecturer
  1. Tez No: 1012924
  2. Yazar: BEYZANUR DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN SAY ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Mimarlık eğitiminin tarihsel süreci incelendiğinde eğitimcilerin yalnızca bilgiyi aktaran kişiler olmadıkları, aynı zamanda bulundukları kurumun, dönemin ve öğrencilerin biçimlenişinde etkili olan aktörler oldukları görülmektedir. Türkiye'de mimarlık eğitimine yön veren isimlerin deneyimlerinin, birikimlerinin ve yaklaşımlarının anlaşılması hem mevcut eğitim sisteminin belleğinin korunması hem de bu belleğin geleceğe aktarılması açısından önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü, kendine özgü bir eğitim geleneği oluşturmuş köklü eğitim kurumlarından biridir. Ancak üniversitenin mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi ve bu süreçteki öğretim üyelerinin katkılarını ele alan çalışmalar sınırlıdır. Söz konusu belleğe katkıda bulunmak amacıyla kurumdaki mimari tasarım eğitimi, mimar ve eğitimci olan Prof. A. Aydın Kunt üzerinden incelenmektedir. Bu çalışma, bir araştırma projesi kapsamında ortaya çıkmış ve proje sürecinde elde edilen veriler doğrultusunda şekillenmiştir. Çalışmanın yöntemi; literatür taraması, arşiv incelemesi ve sözlü tarih görüşmeleri üzerinden çok yönlü bir analiz geliştirmeye dayanmaktadır. Bu çalışmada öncelikle mimarlık eğitiminin tarihsel gelişimi ele alınmış; dünyadaki mimarlık eğitim modelleri incelenmiş ve bu gelişmelerin Türkiye'deki yansımaları değerlendirilmiştir. Bu yansımalar doğrultusunda, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nün kuruluşundan günümüze uzanan yapısal değişimleri analiz edilmiş;“mimari proje”dersinin“mimari tasarım”a evrilmesi ve mimari tasarım eğitiminde eğitimcinin rolünün önemi vurgulanmıştır. Devamında, mimari tasarım eğitimine önemli katkılar sunan Kunt'un akademik ve mesleki üretimleri incelenmiş; Kunt'un mimari yaklaşımı ile eğitimci kimliği, onunla çalışmış ya da öğrencisi olmuş kişilerle yapılan söyleşiler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Kunt'un üretimleri doğrultusunda dönemin mimari tasarım ortamı ve eğitim süreci aydınlatılmış; kurumdaki değişen eğitimci profili ortaya konmuştur. Ekler bölümü, çalışmanın en özgün kısımlarından birini oluşturmaktadır. Literatürde yer almayan ve yalnızca Kunt'un kişisel arşivinden erişilebilen deneme yazıları, sempozyum bildirileri, röportaj kayıtları gibi bilgiler ve yapılan görüşmelerin dökümleri bu bölümde yer almaktadır. Bu belgelerin korunarak literatüre kazandırılması, Kunt'un çok yönlü kimliğinin anlaşılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda turizm mimarlığı, mimari tasarım eğitimi ve YTÜ'nün kurumsal belleğine ilişkin gelecek çalışmalara da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
When examining the historical process of architectural education, it becomes clear that educators are not merely transmitters of knowledge, but also actors who influence the formation of their institutions, their era, and their students. Understanding the experiences, accumulated knowledge, and approaches of the leading figures in architectural education in Turkey is important both for preserving the memory of the current education system and for transferring this memory to the future. In this context, Yıldız Technical University's Department of Architecture is one of the established educational institutions that has created its own unique educational tradition. However, studies examining the historical development of the university's architecture education and the contributions of faculty members during this process are limited. To contribute to this memory, architectural design education at the institution is examined through Prof. A. Aydın Kunt, an architect and educator. This study emerged as part of a research project and was shaped by the data obtained during the project process. The study's methodology is based on developing a multifaceted analysis through literature review, archive examination, and oral history interviews. This study first examines the historical development of architectural education, reviews architectural education models around the world, and evaluates the reflections of these developments in Turkey. In line with these reflections, the structural changes in the Department of Architecture at Yıldız Technical University from its establishment to the present day are analyzed, and the evolution of the“architectural project”course into“architectural design”and the importance of the educator's role in architectural design education are emphasized. Subsequently, Kunt's academic and professional contributions to architectural design education are examined, and his architectural approach and identity as an educator are evaluated through interviews with people who collaborated with him or were his students. Kunt's contributions shed light on the architectural design environment and educational process of the period, revealing the changing profile of educators within the institution. The appendices section constitutes one of the most original parts of the study. It contains information such as trial writings, symposium papers, interview recordings, and transcripts of interviews that are not found in the literature and are only accessible from Kunt's personal archive. Preserving these documents and adding them to the literature will help to understand Kunt's multifaceted identity, while also contributing to future studies on tourism architecture, architectural design education, and the institutional memory of YTÜ.