Timol yüklü kitosan/TiO2 nanokompozitlerinin A549 akciğer kanseri hücre hattındaki antiproliferatif etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antiproliferative effects of thymole-loaded chitosan/TiO2 nanocomposites on A549 lung cancer cell line
  1. Tez No: 1012923
  2. Yazar: HEVAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ALTUN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetics, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Nanotıp, kanser tedavisinde ilaçların hedefe yönelik taşınmasını ve terapötik etkinliğini artırmayı amaçlayan yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Bir monoterpen fenol olan timol, antikanser potansiyeli ile dikkat çekmekle birlikte, düşük çözünürlük ve stabilite gibi sınırlamalara sahiptir. Bu çalışmada, timolün biyoyararlanımını ve hücre içi alımını artırmak amacıyla, iyonik jelasyon yöntemi kullanılarak kitosan matriksi içerisinde enkapsüle edilmiş ve ardından TiO₂ nanopartikülleri ile birleştirilerek timol yüklü kitosan/TiO₂ nanokompozitleri elde edilmiştir. Elde edilen nanokompozitler çeşitli karakterizasyon teknikleri ile analiz edilmiş, biyolojik etkinlikleri ise A549 akciğer kanseri hücre hattında Trypan Blue ve XTT testleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, timol yüklü kitosan/TiO₂ nanokompozitlerinin farklı konsantrasyon ve inkübasyon sürelerinde A549 hücre proliferasyonunu konsantrasyona ve zamana bağlı olarak anlamlı düzeyde inhibe ettiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu nanokompozit sistemin timol için etkili bir ilaç taşıma sistemi olabileceğini ve kanser tedavisinde nanoteknoloji temelli yaklaşımların potansiyelini desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nanomedicine is emerging as an innovative approach to enhance the targeted delivery and therapeutic efficacy of drugs in cancer treatment. Thymol, a monoterpene phenol, has attracted attention for its anticancer potential; however, it is limited by low solubility and stability. In this study, to enhance the bioavailability and intracellular uptake of thymol, it was encapsulated in a chitosan matrix via ionic gelation and then combined with TiO₂ nanoparticles to produce thymol-loaded chitosan/TiO₂ nanocomposites. The resulting nanocomposites were characterized using various characterization techniques, and their biological activity was evaluated in the A549 lung cancer cell line using Trypan Blue and XTT assays. The findings revealed that thymol-loaded chitosan/ TiO2 nanocomposites significantly inhibited A549 cell proliferation in a concentration- and time-dependent manner. Consequently, these results suggest that this nanocomposite system could serve as an effective drug delivery system for thymol and support the potential of nanotechnology-based approaches in cancer treatment.