Çok değişkenli sinyallerde memd tabanlı anomali tespiti
Memd-based anomaly detection in multivariate signals
  1. Tez No: 1012934
  2. Yazar: ATACAN ERDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Matematik, Statistics, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tek ve çok kanallı mevsimsel zaman serilerinde yüksek doğruluk ile yorumlanabilirliği bir araya getiren, düşük hesaplama maliyetine sahip ve hiperparametre gibi opsiyonel ayarlara ihtiyaç duymayan bir anomali tespit algoritması önerilmiştir. Zamana bağlı süreçlerde, özellikle frekans fazında meydana gelen ancak genlik fazında fark edilemeyen anomalilerin tespit edilmesi, karşılaşılan önemli zorluklardan birisidir. Dolayısıyla, bu türden problemlerden etkilenmeyen ve ayrıca genlik fazında meydana gelen anomalileri de tespit edebilen yöntemlerin geliştirilmesi önemli bir ihtiyaçtır. Bu bağlamda; tek kanallı sinyaller için veri bazlı frekans domain yöntemlerden Gözlemsel Mod Ayrışımı (EMD) ve Hilbert–Huang Dönüşümü'nü (HHT), çok kanallı sinyaller için ise Çok Değişkenli Gözlemsel Mod Ayrışımı (MEMD) ve Hilbert-Huang Dönüşümü'nün çok değişkenli yaklaşımlarını temel alan, makine öğrenmesi ve klasik istatistiksel modellerle desteklenmiş hibrit bir yaklaşım önerilmektedir. Literatürde, HHT yönteminin çok kanallı sinyaller özelinde standartlaştırılmış bir versiyonunu bulunmaması nedeniyle, mevcut yaklaşımlara ek olarak yeni bir yaklaşım da önerilmiştir. Geliştirilen algoritma, tek kanallı sinyallerde farklı anomali türlerini içerecek biçimde oluşturulan hipotetik veri setleri ile kıyaslama (benchmark) veri kümeleri üzerinde kapsamlı biçimde değerlendirilmiş olup, deneysel sonuçlarda, \%87'nin üzerinde F1 skorları ile yüksek anomali tespit doğruluğu elde edilmiştir. Çok kanallı sinyallerde ise önerilen algoritma hipotetik sinyaller üzerinde sınanmıştır. Çalışmada elde edilen tüm bulgular ışığında, önerilen algoritmanın özellikle mevsimsel dinamikler içeren zaman serilerinde verimli bir alternatif sunduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, an anomaly detection algorithm is proposed that combines high accuracy and interpretability in single channel and multi-channel seasonal time series, while maintaining low computational cost and eliminating the need for optional settings such as hyperparameter. In a time-dependent process, one of the major challenges encountered is the detection of anomalies that occur particularly in the frequency phase but cannot be observed in the amplitude phase. Therefore, developing methods that are not affected by such issues and can also detect anomalies occurring in the amplitude phase is an important necessity. In this context, a hybrid approach is proposed, which is based on data-driven frequency-domain methods like Empirical Mode Decomposition (EMD) and the Hilbert–Huang Transform (HHT) for single channel signals, and Multivariate Emprical Mode Decomposition (MEMD) and multivariate approach of Hilbert-Huang Transformation for multi-channel signals, and is further supported by machine learning and classical statistical models. Due to the absence of a standardized version of HHT method for multi-channel signals in the literature, a new approach is proposed in addition to the existent approaches. The developed algorithm is extensively evaluated on both hypothetical datasets generated to contain various types of anomalies and benchmark datasets for single channel signals. In the experimental results, high anomaly detection accuracy was achieved with F1 scores above 87\%. Similarly for multi-channel signals, the proposed algorithm is tested on hypothetical signals. Findings gathered throughout the study reveals that the proposed algorithm provides an efficient alternative, especially for time series with seasonal dynamics.