Çalışma sermayesi yönetimi ile firma karlılığı arasındaki doğrusal olmayan ilişki: BİST kimya, petrol ve plastik sektörü örneği
The nonlinear relationship between working capital management and firm profitability: Evidence from the BIST chemical, petroleum, and plastic industry
- Tez No: 1012935
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Ticaret Bilim Dalı
Özet
Firma teorisi, şirketlerin varlık amacını kâr maksimizasyonu olarak tanımlar. Bu hedefe ulaşmak için girdileri çıktılara stratejik ve optimal bir şekilde dönüştürmek esas olduğundan, firmanın finansal performansını izlemek tüm ilgili taraflar için hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, finansal performansın temel ve ölçülebilir bir bileşeni olan kârlılık üzerine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, çalışma sermayesi yönetimi kararlarının firmaların aktif kârlılığı (ROA) ve öz kaynak kârlılığı (ROE) üzerindeki doğrusal olmayan (kuadratik) etkisini ampirik olarak incelemektir. Bu bağlamda, Borsa İstanbul (BİST) Kimya, Petrol, Kauçuk ve Plastik Ürünler Sektörü'nde faaliyet gösteren 25 firmanın 2015-2024 dönemine ait panel verileri, dinamik panel veri modelleriyle analiz edilmiştir. Araştırmanın ampirik analizinde, Panel EGLS (Cross-section weights) yöntemiyle tahmin yapılmış ve Panel Düzeltilmiş Standart Hatalar (PCSE) kullanılarak güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, farklı kârlılık ölçütlerinin farklı dinamikler sergilediğini göstermektedir. ROA modellerinde bir önceki dönem kârlılığının pozitif ve anlamlı olması, ROA'nın zamanda süreklilik gösterdiğini ortaya koyarken, ROE modellerinde bu etki daha zayıftır. Nakit dönüşüm süresi (CCC) her iki kârlılık ölçütüyle de ters-U şeklinde ilişki sergilemekte olup, optimum noktalar ROA için 157 gün, ROE için 222 gün olarak hesaplanmıştır. Alacak tahsil süresi (AR) ROA ile ters-U ilişki gösterirken (optimum 137 gün), ROE ile monoton azalan bir ilişkiye sahiptir. Ticari Borç Ödeme Süresi (APP) yalnızca ROE modelinde anlamlı olup ters-U ilişki sergilemekte (optimum 140 gün), ancak sektör ortalaması (93 gün) optimumun oldukça altında kalmaktadır. Stok devir hızının (IHP) ise her iki kârlılık ölçütü üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir. Sektör ortalamalarının optimum noktaların oldukça üzerinde seyretmesi (CCC'de 429 gün, AR'de 419 gün), firmaların ciddi kârlılık kayıpları yaşadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Firm theory defines the primary objective of corporations as profit maximization. Since achieving this goal requires the strategic and optimal transformation of inputs into outputs, monitoring financial performance is of vital importance for all stakeholders. This study focuses on profitability, a fundamental and measurable component of financial performance. The aim of this research is to empirically investigate the nonlinear (quadratic) effects of working capital management decisions on firms' return on assets (ROA) and return on equity (ROE). In this context, panel data from 25 companies operating in the Borsa Istanbul (BIST) Chemical, Petroleum, Rubber and Plastic Products Sector covering the period 2015-2024 are analyzed using dynamic panel data models. In the empirical analysis, estimations are performed using the Panel EGLS (Cross-section weights) method, and reliable results are obtained by employing Panel Corrected Standard Errors (PCSE). The findings reveal that different profitability metrics exhibit distinct dynamics. In the return on assets (ROA) models, the positive and significant coefficient of the lagged dependent variable indicates persistence in ROA over time, whereas this effect is weaker in the return on equity (ROE) models. The cash conversion cycle (CCC) exhibits an inverted U-shaped relationship with both profitability measures, with optimal points calculated as 157 days for ROA and 222 days for ROE. While the accounts receivable turnover (AR) shows an inverted U-shaped relationship with ROA (optimal point: 137 days), it demonstrates a monotonically decreasing relationship with ROE. The payables turnover (APP) is significant only in the ROE model, exhibiting an inverted Ushaped relationship (optimal point: 140 units); however, the sector average (93 units) remains considerably below this optimum. Inventory turnover (IHP) is found to have no significant effect on either profitability measure. The fact that sector averages are substantially above the optimal points (429 days for CCC, 419 days for AR) indicates that firms are experiencing significant profitability losses.