Binaların birinci doğal titreşim periyodunun yaklaşık olarak incelenmesi
Approximate determination of first natural vibration period of buildings
  1. Tez No: 101296
  2. Yazar: SALİH İNCETAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL TANRIKULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ BİNALARIN BİRİNCİ DOGALTTTREŞIM PERİYODUNUN YAKLAŞIK OLARAK BELİRLENMESİ Salih İNCET AŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI DanışmanrDoç Dr Kamil TANRIKULU Yıl:2000, Sayfa: 193 JürkProf.Dr.Erhan KERAL Yrd.Doç.Dr.Seren AKAVCI Bu çalışmada, binaların birinci doğal titreşim periyodunun yaklaşık olarak belirlenmesi için çeşitli deprem yönetmeliklerinde verilen yaklaşık periyod formüleri irdelenmiştir. Bu amaçla taşıyıcı sistemi birbirinden farklı çok sayıda örnek bina seçilerek, bu binalara ait kesin ve yaklaşık periyod değerleri ile bu değerlere karşılık gelen taban kesme kuvvetleri karşılaştınlmıştır. Yaklaşık periyod formülleri ile elde edilen değerlerin kesin değerlere göre, özellikle yüksek yapılarda çok küçük kaldığı görülmüştür. Bu durum, binaların depreme karşı tasarımında ekonomik olmayan, ancak emniyetli yönde sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır. Anahtar kelimeler : Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi, Dinamik Analiz, Doğal Titreşim Modu ve Periyodu, Taban Kesme Kuvveti, Spektrum Katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS APPROXIMATE DETERMINATION OF FIRST NATURAL VIBRATION PERIOD OF BUILDINGS Salih İNCET AŞ DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assoc. Prof. Dr. A. Kamil TANRIKULU Year:2000, Pages: 193 Jury : Prof. Dr. Erhan KIRAL Assoc. Dr. Seren AKAVCI In this study, approximate period formula given in various seismic regulations are examined for determining the buildings first natural vibration period approximately. For this object, by choosing a great deal of sample buildings whose bearing system is different from each other, the definite and approximate period values and base shears of these buildings are compared. It is seen that the values gained by approximate period formulae are very small according to the definite values, especially in high buildings. This situation causes to obtain results that are not economic but safe while designing buildings against earthquake. Key Words : Equivalent Seismic Load Method, Dynamic Analysis. Natural Vibration Mode and Period, Base Shear, Spectrum Coefficient. II