Türk müziği keman eğitiminde kullanılan süsleme tekniklerinin öğretimine yönelik bir model çalışması
A model study on teaching ornamentation techniques used in Turkish music violin education
- Tez No: 1013002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, Türk müziği keman eğitimi ve öğretiminde kullanılan süsleme teknik ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik alıştırmalar hazırlayarak, öğrencilerin bu teknikleri kullanım düzeylerinde oluşan olumlu değişimleri ortaya koymak; söz konusu süsleme tekniklerinin pedagojik, teknik ve üslup boyutlarıyla sistematik biçimde öğretilmesine olanak sağlayan, uygulanabilir ve bütüncül bir öğretim modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmanın ilk aşaması olan betimsel kısımda genel tarama modelinden yararlanılmıştır. Belirlenen konunun temel olarak ele alınıp yönlendirilmesi için literatür taraması yapılmış ve konuyla ilgili yerli, yabancı kaynaklara erişilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması olan deneysel aşamada ise, deneysel desenlerden“Tek grup ön test-son test desen”kullanılmıştır. Bu desende deneysel işlemin etkisi tek bir grup üzerinde yapılan çalışmayla test edilmiştir. Bulgular: Bu bölümde Türk müziği keman eğitiminde süsleme tekniklerini seslendirmeye yönelik oluşturulan öğretim modelinin, öğrencilerin süsleme tekniklerini icra etme performans düzeylerinde öntest ve sontest puanları açısından anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı, Deneysel uygulama sürecinin etkililiğini ortaya koyabilmek amacıyla icra performanslarına ilişkin öntest ve sontest puanları arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olup olmadığı ele alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada süsleme tekniklerinin geliştirilmesine yönelik elde edilmek istenen hedef davranışlarda uygulanan öğretim programının deney grubunu geliştirerek olumlu yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to develop practice exercises designed to improve the ornamentation techniques and skills used in Turkish music violin education, to reveal the positive changes in students' levels of proficiency in applying these techniques, and to propose an applicable and holistic instructional model that enables the systematic teaching of ornamentation techniques in terms of their pedagogical, technical, and stylistic dimensions. Method: In the first stage of the study, which constitutes the descriptive phase, the general survey model was employed. A literature review was conducted to establish the conceptual framework of the research topic, and efforts were made to access both national and international sources related to the subject. In the second stage, which represents the experimental phase of the study, a single-group pretest–posttest experimental design was used. Within this design, the effect of the experimental treatment was examined through a study conducted on a single group. Findings: In the findings section, it was examined whether the instructional model developed for performing ornamentation techniques in Turkish music violin education created a significant difference in students' performance levels in terms of pretest and posttest scores. In order to determine the effectiveness of the experimental implementation process, the statistical significance of the difference between students' pretest and posttest performance scores was evaluated. Results: The results of the study indicate that the instructional program implemented to achieve the targeted learning outcomes aimed at improving ornamentation techniques had a positive effect on the experimental group by enhancing their performance levels.